24 Nisan ve Ermeni Soykırımı!

Her yıl 24 Nisan yaklaşınca hemen hemen dünyanın yarısını ermeni soykırımı heyecanı sarıyor. Türkiye, kendini bu tarihi yüz kızartıcı suçtan arındırmak için binbir dereden su getirircesine bundan kurtulmaya çalışırken, başta ABD olmak üzere ve bazı Avrupa ülkeleri de Türkiye’den daha çok taviz koparmak için ikidebir meseleyi meclise getirmeye hazırlanıyorlar.

Kimisi ermeni katliamını destekleyerek meclisten geçirmeye, bu konuda karar almaya çalışırken, kimi sözde türk dostları da engellemeye çalışıyorlar.
Ha meclisten geçti ha geçecek diye Türk devletinin yüreĝi aĝzına geldi derken saĝolsun dostlara! engellemeye çalışıyor ve o yıl Türkiye bir nefes daha alıyor, darısı gelecek yılların 24 Nisanlarına!..

Aslında ne Amerika ve nede Avrupa ülkeleri ne türkün nede ermeninin dostudur!.. Tasarıyı meclise getirmek istiyen sözde ermeni dostları ve aynı zamanda tasarının meclisten geçmesine engel olan sözde türk dostları aynı siyasetin deĝişik rollerini yüklenmiş, aynı oyunun farklı oyuncularıdır. Yoksa Amerika’da her yıl tasarıyı meclise getirip engellemenin ve hakeza Avrupa ülkelerinde de aynı oyunun her yıl tekrarlanmasının sebebi nedir? ABD dünyanın tek süpergücü ve Avrupa ülkeleri de dünyanın en gelişmiş ülkeleridir. Nasıl olur da 89 yıldır bahsi geçen katliam hakkında hala karar vermiş deĝiller!.. Bu devletlerin tarihçileri yok mu? Bu devletlerin arşivleri yok mu? Bu devletler tarihte böyle bir vak’anın olup olmadıĝını hala anlamış deĝiller mi?

Elbette bunlar her konuya enaz biz kürdler ve türklerle ermeniler kadar vakıftırlar, ama yukarda da temas ettiĝim gibi amaçları meseleyi yıllarca elde tutmak ve bu meseleyle hem türklerden hem de ermenilerden istifade etmektir. Yoksa gerek ABD ve gerekse Avrupa ülkeleri tarihte bir ermeni katliamı olduĝunu çok iyi bilirler tabiiki en başta Türkiye. ABD ve Avrupa ülkelerinin sadece ermeniler üzerinde deĝil kürdler üzerinde de benzer oyunları vardır. Bugün ermeniler ama yarın sıra kürdlere gelir. Avrupa yıllarca kürdlerin üzerinde oynayacakları kirli siyasetle T.C.den taviz koparmaya çalışacaklardır. Yoksa „…..raporunuzda neden kürdlerden bahsetmediniz“ diye soran Dışişlerden sorumlu Avrupa Liberal Grup Sözcüsü Cecilia Malmstrom’a cevaben Günter verheugen gülerek; şimdi daha sırası deĝil, sırası geldiĝi zaman bahsedeceĝiz demesinin manası nedir?

Türkiye’ye müzakere tarihinin verilmesi için rapor hazırlanıyor ve bu raporda enaz 30 milyon kürdün kaderi çiziliyor, bay Verheugen kürdlerden hiç bahsetmiyor ve bugün sırası deĝil diyor! Acaba enaz 30 milyon kürdün yaşadıĝı (onların tabiriyle) Türkiye’de kendilerinden ne zaman bahsedilecek ve ne zaman kürdün sırası gelecek?..

Evet ABD ve Avrupa çok uzun süren bir oyunun tahtasında bizi bir piyon olarak görüyorlar, bizimle ne zaman bir hamle yapacakları henüz belli deĝil. 90 kusur yıl ermeni soykırımını oynadılar ama biz ermeni deĝiliz ve kürd halkının ne piyon olmaya nede 90 yıl beklemeye tahammülü yoktur.

Ermeni meselesine gelince:
Bu, tarihte işlenmiş en kötü vak’alardan biridir. Osmanlı Devleti işlemiştir bu suçu. Bu hem Osmanlı arşivlerinde, hem de dünya arşivlerinde mevcuttur. Hiç kimse ama hiç kimsenin bu olayı ne inkar nede red etme imkanı vardır. Ermeni katliamı, ilerde türkleştirilecek Anadolu’nun (Anatolia) bir projesidir. Bu dönemde (1914-1916) tehcir kanunuyla sadece ermeniler sürülmüş deĝil, aynı zamanda ermenilerle birlikte kürdler de Anadolu’ya sürülmüşlerdir. Kanuna boyun bükenler sürülmüş, (Tabiiki yollarda saĝ kalanlar!..) bükmeyenlerde katledilmişlerdir. Abdulhamid’in saltanatının güçlü olduĝu dönemlerde Batı Karadenize (Kastamonu, Samsun) Çukurova’ya, Konya ve civarına sürülen kürdlerin sayısı az deĝildir. İskan kanununa göre her türk köyüne en çok 3 kürd aile yerleştirilecekti. Daha fazlası olamazdı, çünkü o zaman kürdlerin türkleştirilmesi projesi ters teper türkler kürdleşirdi. Kürd asimilesi için Kurdistan’a yerleştirilen türklerin çoĝunun kürdleştiĝi gibi!..

T.C. 89 yıldan sonra ermeni katliamını bir nevi kabullenmiş durumda, ama buna bir kılıf bulmaya çalışıyorlar.
Geçenlerde Fransa’da yayınlanan Le Monde gazetesinde “Ermeni tehcirinde düzenli katliamların, Türk subaylar komutasındaki Kürtlerden oluşan Hamidiye Alayları’na yaptırıldığı ileri sürüldüĝünde hem T.C. hem de türk medyası derin bir nefes aldı. CNN-turk 17 Nisan’da verdiĝi haberde katliamın tamamen kürdler tarafından işlendiĝi yorumunu yapmaya kalkıştı. Bu, devletin katliamı kabul ettiĝi anlamında olduĝu gibi katliama bir kılıf bulunuyor olarakta algılandı.

İkinci bir kılıf ise; ermenilerin devlete vergi vermek istemedikleri ve bu sebeple Osmanlı ve ermeniler arasında çatışma çıktıĝı, bu sebeple ermenilerden olduĝu gibi türklerden de çok sayıda ölen olduĝu iddia ediliyor. Ayrıca Rus işgali sırasında da çok türkün ermeniler tarafından öldürüldüĝü iddia ediliyor.

Aslında ermenilerin çok kişiyi öldürdükleri doĝrudur ama bunların türk olduĝu yalandır. Rus işgalinden önce ermeniler bazı isyanlarda bulunmuşlardır. O dönemde ermeniler tehcir ediliyor, öldürülüyor, yerlerine türkmenler yerleştiriliyordu. Kimi yerlerde erkekleri öldürülüyor kızları ve güzel buldukları kadınlara el konuluyordu. Buna yüzlerce örnek verebiliriz. Bugün Erzincan ve Erzurum’un kuzeyinde, Bayburt’ta, Gümüşhane’de yüzlerce köy hala ermeni isimlerle zikrediliyor. Ve işin ilginç yanı bu köylerin en zenginleri anası ya da nenesi ermeni olan türklerdir. Bir misal verecek olursak Bayburt’un Sıĝırcı, Everek, Burnaz, Lori v.s.

Sıĝırcı’da köyün yarısı adı Haci olan birine aitti. (1980-1990 yılları arasında köyün mutarıydı) Sebebi de köyde ermeniler katledildiĝi zaman Haci’nin anasının bir türkmen tarafından el konulması ve babasının kadının sahip olduĝu tüm araziye el koymasıdır. Bu diĝer köylerde de aynıdır. Bugün bile en zenginleri ermeni yeĝenleridir. O köylerde hala ermeni kiliselerinin kalıntıları mevcuttur. Ve oradaki yaşlılar ermenileri nasıl katlettiklerini gülerek anlatıyorlardı. Buna bizzat ben şahid oldum.

Rus işgalinde ise Kızılorduyla birlikte Kurdistan’a giren ermeni milisler Kurdistan’ı yerlebir ettiler, yüzlerce köyü yakıp yıktılar, camilere kürdleri doldurup ateşe verdiler, en münker şeyleri yapmaktan geri kalmadılar. Bugün Türk devleti ermenilerce öldürülmüş türk diye misal verdiklerinin hepsi Kürddür ve Kurdistan coĝrafyasındandır. Erzurum ve Iĝdır birer örnektir.

Aslında asırlarca Kurdistan coĝrafyasında kürdlerle birlikte yaşayan ermenilerin kürdlere karşı bir düşmanlıĝı yoktu. Bugün hala kürd ve ermeni şehri olan Erivan’da birlikte yaşıyorlar. Kürdlerin basın-yayını vardır, okulları vardır, kimlikleri tanınmıştır ve fazla bir problem olmadan birlikte yaşıyorlar, tek farkları dinlerinin deĝişik olmasıdır. Eĝer iddia edildiĝi gibi ermeniler kürdler tarafından katledilmiş olsaydı bugün hala T.C.nin 30 milyon kürde vermediĝi hakka sahip kendi kimlikleriyle Ermenistan’da yaşamaları mümkün olmazdı kürdlerin!..

Türk devleti ergeç ermeni katliamını kabullenecek ve ermenilere tazminat ödeyecektir, ölmezsek yakında hep birlikte göreceĝiz. Herkes istediĝi kadar buna kılıf bulmaya çalışsın ve hatta katliamı kürdlere yüklemeye çalışsın. Ermeniler kimin tarafından katledildiklerini çok iyi bilirler. Ermenileri katleden askerlerin içinde kürd kökenli olanların varlıĝı Osmanlıyı temize çıkaramaz. O zaman kürdler de Osmanlı devleti icindedirler ve devlete askerlik yapıyorlar. Devletin emirlerini yerine getirmek zorunda olanlar olsa da önemli olan emirlerin nerden ve kimdem çıktıĝıdır. Bugün Kuzey Kurdistan’da korucular kimin emriyle kürdleri öldürüyorlar enaz 15 yıldır? Yarın kürdleri biz deĝil kendi kendilerini öldürdüler diyeceklerdir, ama mesele herkesçe malumdur.

Önemli olan ermeni katliamında çok kürdün öldürülmesidir ve bu ne Türkiye ve nede Avrupa gündeminde yer almıyor. Le Monde gazetesi bir de Rus işgalı sırasında kürdlerin ermeniler tarafından (intikam almak gayesiyle) nasıl hunharca katledildiklerini yazsın, o zaman gerçeĝi yazdıĝına biz de inanalım ve türkler de yine o gazeteden alıntılar yapsın görelim.

Saygılarımla

23.04.2005
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir