Kurdistan kaç parçadır?

Sevgili okuyucular; yukarda başlıkta soru gibi bir cümle var, sizi anlıyorum bu ne biçim soru, ne biçim başlık diye soruyorsunuz, belki de bana kızıyorsunuzdur. Kurdistan kaç parça diye bir soru mu olur ? Elbette olmaz, hepimiz biliyoruzki Kurdistan bir tek parçadır.

1639 yılında iki komşu güç olan Osmanlı ve Îran memleketimizi suni olarak ikiye ayırdılar, bizi ikiye ayırıp bir ailenin fertlerinden kimisi Doĝu Kurdistan’da, kimisi Batı Kurdistan’da kaldı, ama bu suni parçalama sadece kaĝıtta ve diktikleri taşlarda kaldı. Daha sonra Lozan antlaşmasıyla Batı Kurdistan üçe ayrıldı ama yine dediĝimiz gibi bu parçalanma sadece işgalcı güçlerin haritalarında ve zoraki diktikleri dikenli tellerde kaldı, Kürd Halkı hiçbir zaman bu sınırları tanımadı, tanımıyor ve kürd beyninde hiçbir zaman Kurdistan parça olarak yer almadı. Belki hepimizin de bildiĝi gibi Kurdistan bir tek parçadır, ama bilerek yada farkına varmayarak bazılarımız Kurdistan’ı parça olarak gösteren bazı kelimeler kullanıyor. Ben burada bu noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Birçoĝumuz zaman zaman şu kelimeleri kullanıyoruz:
Türkiye kürdü, Suriye kürdü, Irak Kürdü, İran kürdü !…
Türkiye Kurdistan’ı, Suriye Kurdistan’ı, Irak Kurdistan’ı, İran Kurdistan’ı !…
Doĝu Kurdistan, Batı Kurdistan, Kuzey Kurdistan, Güney Kurdistan !…

Evet bu sözcükleri kullanırken elbetteki hiç birimiz beynimizde, zihnimizde Kurdistan’ı parçalara ayırmıyoruz, ama sözcükler beynimizdekiyle baĝdaşmıyor!..

Hiç düşündünüz mü? Bugüne kadar yapılan bütün serhildanlarda Kurdistan’ın bir Bölgesinin hedef alındıĝını? Evet serhildanlar bir bölgede başlamış olabilir ama esas hedef Kurdistan Coĝrafyası’nın tümüdür. Bir Şeyx Mahmud Berzenciyi, Bir Şeyx Seid’i, Bir Seyid Rızayı, bir Şehid Qazi Muhammedi, bir Mela Mustafa Barzaniyi düşünün?…

Kısa bir misal verecek olursak:
Şeyx Mahmud Berzenci bütün Kurdistan için savaşmıyor muydu?
Şeyx Seid Kuzey’den başlayarak bütün Kurdistan için serhildan başlatmadı mı?
Qazi Muhammed sadece Kurdistan’ın Doĝusu için savaşsaydı, Büyük Lider Mela Mustafa Barzani Güney’deki bütün güçleriyle emrine girer miydi? Güney’deki savaşı durdurup kahraman Peşmergeleriyle Doĝu’ya geçermiydi?..
En son “Büyük Kurdistan, Tek Kurdistan, Birleşik Kurdistan” sloganlarıyla Kurdistan’ın bütün bölgelerinden binlerce genci bir araya getiren pkk başta T.C. ile kardeşlik, demokratik cumhuriyet yada kemalizm kardeşliĝi deseydi bu kadar gücü bir araya getirebilirmiydi?..

Önemli bir konu daha Büyük Lider Mela Mustafa Barzani’nin çizdiĝi haritada Kurdistan’ın bütün Bölgeleri vardır. Yeni İstanbul Gazetesi (yanılmıyorsam) 1966’da verdiĝi manşette Sayın Barzani’nin haritasını yayınlamıştır. Kim diyebilirki Liderê Nemir sadece Güney Bölge’miz için ulusal kurtuluş savaşını veriyordu?…

Demekki beynimizde tekbir şey var o da “Kurdistan’ın tek bir ülke ve tek bir parça olduĝu, tek bir ordusu olan, tek bir bayraĝı olan vatanımızın olduĝu”!.. Yıllarca sinsi planlarla kürdleri Ala Renginden soĝutmak, hatta bu Al’ı deĝiştirmek istiyen zihniyet kürd beyni tarafından mahkum edildi, iflas etti!..

Sayın Mesud Barzani’nin Kurdistan Devlet Başkanlıĝına seçilmesiyle bu gerçek bir kez daha aşikar oldu. O da “Kürd Halkının aralarında zorla çizdirilen sınırları tanımadıĝını, Kürd inancında, siyasetinde, gönlünde, beyninde, evinde, sokaĝında, Kurdistan’ı tek parça gördüĝünü, bildiĝini, inandıĝını ve birlikte yaşamak arzusu içinde olduĝunun” gerçeĝi!.. Yoksa eĝer düşmanlarımızın dediĝi gibi Barzani’nin Başkanlıĝı sadece Güney için olsaydı ve onu sadece Güney Kürdleri Lider olarak Kabul etseydi Kurdistan’ın diĝer bölgelerindeki o şahlanışların, o şenliklerin, o pîrozbahilerin ne anlamı olurdu? Sayın Barzani’nin seçilmesi ve onun Lider olarak kabul edilmesi sadece Kurdistan’da yaşayan Kürdleri baĝlamadı, aynı zamanda dünyanın bütün memleketlerinde muhacir olarak yaşayan kürdleri de derin bir sevince boĝmuş ve her kürd onu kendisine Lider kabul etmiştir. Sadece kendini satanlar hariç ki bu da normaldır. Her millette hayinler olduĝu gibi nüfusu 60 milyona yakın bir halkın içinde de üç-beş bedbahtın çıkması bir millet için leke sayılamaz!..

Evet Kürd bir tek millettir ve ortak vatanı Kurdistan’dır. O zaman vatanımız Kurdistan adını kullanırken onunla birlikte kullanacaĝımız kelimelere dikkat etmeliyiz!
Suriye’nin, Irak’ın, Iran’ın kürdü olmaz, böyle bir terim direkt olarak vatanımızı inkar etmektedir ve ben bu sözcüĝü kullananları da ikaz ediyorum, eĝer kürd iseler bu kelimeleri kullanmasınlar, yok işgalcilerin adına çalışıyorlarsa kendilerini kürd olarak isimlendirmesinler!.. Şu veya bu devletin kürdü olmaz, kürd ancak Kurdistan’ın kürdü olur!…

Irak, Îran, Suriye Kurdistan’ı da olmaz!.. Bu sözcükler Kurdistan’ın birliĝinin inkarı ve mezkur devletlerin suni sınırlarının meşruluĝunu çaĝrıştırıyor!..

Kuzey Kurdistan, Güney Kurdistan, Doĝu Kurdistan ve Batı Kurdistan sözcükleri ise beynimizin, ulusal mücadelemizin, inancımızın tam aksine Kurdistan’ın parçalara bölündüĝünü kabullenmek demektir. Halkımın bu sözcükleri de kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Peki o zaman ne diyelim?..

Hepimizin malumudurki dünyadaki büyük devletlerin hepsi kendi aralarında eyaletlere, vilayetlere ya da hehangi bir isimle bölgelere ayrılmışlardır. Örneĝin Almanya 16 eyalettir. Biz de Kurdistan’ın bir bölgesinden bahsedersek onu bölgenin ismiyle zikredelim, örneĝin Doĝu Bölgesinde, Güney Bölgesinde, Kuzey Bölgesinde!.. Ya da bölgeleri daha da küçültebiliriz, misal; Botan Bölgesi, Bahdinan Bölgesi, Soran Bölgesi, Serhad Bölgesi gibi!.. Ama yukarda da temas ettiĝim gibi Kurdistan kelimesi kullanırken “PARÇA” sözcüĝünü kullanmamak için gayret gösterelimki beynimizle dilimiz bir olsun. 

17.06.2005
M. Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir