Sözde devlet, sözde genelkurmay, sözde vatandaş

Birçoĝumuz bazen manaları üzerinde fazla durmadan kelimeleri kullanıyoruz. Oysa birçok kelimenin anlamı bayaĝı aĝırdır. Örnek verecek olursak; özellikle son zamanlarda çok açıkça dillendirilen „SÖZDE“ kelimesi!..
Bu kelime türkçedir ve ençok sözde bazı türk devlet yetkilileri, sözde devlet adamları ve hamurları kürd düşmanlıĝıyla yoĝrulan faşist türkler tarafından kullanılıyor. Peki nedir bunun anlamı?

Sözde; „aslında olmayan ama söz ile varlıĝı ifade edilmeye çalışılan şey“ demektir. Yani türk devlet yetkilileri, genelkurmayları kürd halkının, kürd coĝrafyasının, kürd liderlerinin olmadıĝını ama olmazsa da kalplerindeki kin ve nefretten dolayı onları hayalı sayarak onlardan bahsediyorlar. Onun için „KÜRD“ kelimesi geçtimi bazı türk yetkililer o kelimenin önüne bir „sözde“yi eklemeden geçemiyorlar.
Sözde vatandaş
Sözde Kürd Lider
Sözde Kurdistan
Sözde Kurdistan Parlementosu
Sözde Kurdistan Devlet Başkanı
Sözde Kürd Bayraĝı..

Bu kelime üzerinde fazla durmadan kısa bir cümleyle baĝlamak istiyorum.
„Bazı Türk devlet yetkilileri bir türlü kürd varlıĝına tahammül edemiyorlar, kürdleri var saymak, onların hak hukukuna saygı göstermek, kürdlerle dostluk kurmak gibi insani duygulardan mahrumdurlar.“ Sözde Misaki Milli sınırlarının hemen ötesinde dalgalanan ALA RENGÎN’i göremiyor, komşu Irak’ta kürdlerin iki devleti idare ettiĝini anlamaktan acizdirler! Ne diyelim, Yüce Allah Kuran- Kerim’de Söyle buyuruyor!..
„Gerçek şuki, kafir olanları uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir; iman etmezler (Bakara/6)
“Onlar saĝırdırlar, dilsizdirler ve körlerdir. Bu sebeple onlar geri dönemezler“ (yani yanlışı bırakıp gerçeĝe, girdikleri batıldan bir türlü çıkamıyor geride bıraktıkları gerçeĝe, hakka geri dönemezler.) (Bakara/18)

Bir körün güneşi göremediĝi için onu inkar etmesi ne kadar garipse, birlikte (zoraki sözde vatandaşlıkla) yaşadıkları 30 (otuz) milyon kürdü görememek ve sözde sınırlarının ötesindeki 20-25 milyon kürdün varlıĝını bir türlü hazmedememek ve her sarfettikleri kelimenin başına sözdeyi eklemek bence en garibidir!.. Belki daha garibi de vardır !..

Bu zihniyete sahip bir milletle demokratik kardeşlik zihniyetiyle birlikte yaşamak, bu milletin sözde idarecilerinden hak-hukuk anlayışı beklemek ise garibliĝin garibesidirki; bu da sözde bazı kürdlerden taleb edilmektedir!..

Bana göre bu sözde kürdlerin sözde talebleri de devletin sözde politikasının bir ürünüdür. O zaman bırakalım sözdeleri ve sözdecikcileri de güneş gibi ortada bir Kurdistan var, seçilmiş ve Kurdistan’ın bütün bölgeleri tarafından lider olarak kabul edilen bir de Devlet Başkanı var, Sayın Mesud Barzani. O zaman herkes şu sözdeleri bıraksın ve gerçekleri kabul etsin, bakın o zaman herkes daha huzurlu olur, kardeşlik daha da pekişir!..
Sözde kardeşlik olmaz, gerçek kardeşlik lazım kürdlerle türkler arasında, bu da sıloganlarla değil kardeşlik hukukuyla!

17.06.2005
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir