TRT yayınlarında kürdçe altyazı olsun!

2009’un başından beri kürdçe yayın yapan TRT6 hakkında çok şey söylendi, yazıldı. Bir taraftan kürd kimliĝine sözde sahip çıkanlarla kürd kimliĝini inkar edenlerin TRT6 Tv’ye karşı birleştiklerini görüyoruz . Bahaneleri farklı olsa da, ortak noktaları kürdçe yayın yapan bir Tv’ye karşı olmak! Diĝer taraftan anadilimizle yayın yaptıĝı için sahip çıkanlar da var. Onlara göre de eksiklikleriyle TRT6 bir kürdçe kanalı ve bundan memnunlar.

Başka düşüncede olanlar yok mu?

Olmaz mı? Elbette vardır. Onlar da TRT6’in yayınlarında türkçe altyazılı program yapmasını istiyorlar. Sözüm ona Kürd kültürüne merak salmışlar, programlarda neler konuşulup neler anlatıldıĝına hasret kalıyorlarmış! Sanki bin yıldır hiç kürd görmemişler! Sormazlar mı madem o kadar merak ediyordunuz şimdiye kadar kaç defa Kürd coĝrafyasına gittiniz? Şimdiye kadar kaç defa “TRT kanallarında türkçe yayın yaparken kürdçe altyazı geçsin” dediniz. Geçsinki hiç türkçe bilmiyen Kürd kardeşlerimiz de anlasın diye!

Bu sözüm ona meraklılardan biri de Akşam Gazetesi yazarlarından bir beydir. Bu bey “Kürdlerin ‘kültür evrenini’ anlayıp, paylaşmak için” “TRT6’te türkçe altyazı istiyorum” diyor.

Eee tabiki haklı kendisine göre! Çünkü bu kanal kürd olmayanların vergileriyle yayın yapıyormuş, orada neler olup bittiĝini öĝrenmek kendi hakkı! İyi de ya kürd vatandaşların vergileriyle yayın yapan TRT’nin diĝer kanalları! Ya sözümona kendi imkanlarıyla yayın yapan diĝer türkçe tv kanalları? Bunlara hiç devlet yardımı yok mu? Bu yardımda hiç Kürd vatandaşların vergileri yok mu?

Bu tür düşüncelere sahip bey ve bayanlara kitabın öteki yüzününü de okumalarını rica edeceĝim.

Hepimizin bildiĝi gibi Televizyon bir iletişimin mecrası. Bununla 40 yıldan daha fazla bir zamandırki Türkiye türklerin hassasiyetlerini, duygularını, sanatını, kültürünü anlatıyor… Yayın dili sadece türkçe olduĝu için 30 milyon Kürd vatandaş bu anlatılanları anlayamadı!
Duygularını hislerini açıklayamadı, anlatamadı, duyamadı!.. Çünkü resmi sisteme göre Kürd denen bir şey yoktu, kürdçe diye bir dil yoktu!.. Bu inkar politikası tv’lerin yayınıyla başlamadı, Cumhuriyetin kuruluşunda başladı!

Allah’a şükürki bu inkar politikası iflas etti. Şimdi Kürd vardır, kürdçe diye bir dil vardır deniliyor ve kürdçe yayın yapan bir Tv de kuruldu.

Kuruldu kurulmasına ama bu Tv tüm eksiklikleriyle de birilerinin gözüne batıyor, Kanalın sadece kürdçe yayın yapmasından rahatsızlık duyuyorlar. O yüzden türkçe alt yazı istiyorlar.

O zaman benim de TRT’nin türkçe yayın yapan kanallarında kürdçe alt yazı istemek hakkım yok mu? Oysa bu kanalların iki yönlü iletişiminden en üst seviyede yararlanmamız gerekiyor.

Mademki bu televizyon kanalları hiç türkçe bilmeyen vatandaşların da vergileriyle yayın yapıyor… Kürdlerin de türk vatandaşlarımızın ‘kültür evrenini’ anlayıp, paylaşabiliyor olmaları gerekir.
Ancak böyle bir karşılıklı etkileşim, birleştirmeye yöneliktir.
O halde ben de talebimi yazıyorum:
TRT’nin bütün kanallarında kürdçe altyazı istiyorum!

Benim vergilerimle Türkçe yayın yapan TRT, benim de bu yayını takip edebilmemi sağlamakla mükellef olmalı.
Evet, belki Kürdçe altyazı canlı yayını zorlayabilir ama kamu yayıncılığının işlevi de böyle zorlukları aşmaktır.
Kürdçe altyazıyı koyun ki, TRT’in işlevi sadece Türk vatandaşlarımızın gönlünü almaktan ibaret kalmasın; onların türkçe bilmeyenlere kendilerini anlatabilmeleri, bizim de onların hissiyatlarını anlayabilmemiz için bir zemin olsun.

TRT6’e gelince; bana göre TRT6 bu günkü Kürd reailtesine göre yayın yapıyor. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeĝiyle, camisiyle okuluyla bugünkü kürdleri anlatıyor ve onlara göre program yapıyor.
Eksiklikleri yok mu?
Elbette sayılamıyacak kadar var.
Gönlümüze göre yayın yapıyor mu, elbette hayır.
Beyler unutmayalımki bu kanal Devletin resmi kanalıdır, hem de düne kadar Kürd kimliĝini inkar eden bir devletin!… Bugün nasıl olur arzu edilen bir şekilde yayın yapabilsin?

Soruyorum Kürd kanalları arzu ettiĝimiz bir şekilde Kürd milletinin reailtesine göre yayın yapıyorlar mı? Yoksa halk tvlerinden ziyade bir partinin, bir görüşün tvler mi?
Biraz kendimizi de hesaba koyalım!..
Saygılarımla

M.Nureddin Yekta
13.02.2009

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir