Türk Devletinin Kürd sorununu çözme niyeti yok!

Merhaba Sevgili Dostlar!
Uzun zamandır yazı yazmıyordum, malum hep aynı konu ve aynı şeyleri yazıyoruz. Sadece ben deĝil herkes öyle! Belki her gün konular biraz deĝişse de Türk Devletinin Kürd, Kurdistan ve Kürd sorunu konusunda tavrı deĝişmez. Esasen yanıldıĝımız nokta da bu! Her iktidardan gelen bir iki güzel söze kandık, bu başbakan sorunu çözer dedik, umutlandık ama sonra baktıkki o da selefleri gibi bir şey yapmaz!..

Şimdiki Başbakan’ın Agustos 2005’te Amed‘de yaptıĝı konuşma hepimizin aklındadır. Kürd sorununu çözecekmiş! O zaman da yazdık „ey başbakan sen bu sorunu çözemezsin, sen ancak derin devletin, patronların sana izin verdigi kadar çözebilirsin dedik. Aradan 7 yıl gecti sorun eskisinden daha beter bir halde  önümüzde duruyor.

Hergün saldırılar oluyor, devletin zirvesi bir araya geliyor, terörü kınıyor, yakıp yok edeceklerini sayıp döküyorlar, ekranlarda ölen askerlerin analarının feryadını gösterip halkı kürdlere karşı kin ve nefretle doldurmaya çalışıyorlar!
Sonuç hiçbir şey. Bir dahaki saldırılara kadar herkes yine keyfine bakıyor, olan yine ciĝeri yanan ailelere oluyor.

Nakarat gibi tekrarladıkları bir söz var “Biz tam çözerken PKK bırakmıyor, ya bir eylem oluyor  ya bir olay”
İyi de hani siz PKK’yi Muhatab kabul etmiyordunuz?
Yine size sorunu çözmemek için bir bahane bulundu diye seviniyorsunuz?

Aslında kalın harflerle yazıyorum: “Türk Devletinin (bütün iktidar başbakan ve yöneticilerinin) Kürd sorununu çözme niyeti yok, bunda samimi deĝiller. Eĝer çözmek isteseler bunu  çok kısa bir zamanda yapabilirler.” Tek amaçları silahlı gençleri daĝdan indirmek hepsi bu. Öyle deĝilse, PKK’yi muhatab kabul etmiyorsanız o zaman neden Oslo’da şurda burda görüşüyorsunuz?
PKK’yi muhatap kabul etmiyorsanız o zaman neden en kücük bir demokratik adımda (TRT6 gibi) hemen PKK’ya dönüp de haydin siz de bir adım atın diyorsunuz?

PKK’yi muhatap kabul etmiyorsanız neden 50 tane militanın üzerine binlerce asker, özel tim, korucu, top, tank, helikopter ve ucakla gidiyorsunuz? Terörist iseler o zaman gönder polisini terorist!lerle savaşsın! Orduya karşı savaşan silahlı gruplara terörist denir mi Allah aşkına?
Askeri birlikleri basıp onlarca askeri öldürüp yaralayan bir güce terörist denir mi? Onlar terörist mi yoksa  bir askeri güç mü?
Bu bir terör eylemi midir yoksa askeri saldırı m?


Açıkça yazıyorum:

PKK‘yi muhatap kabul ediyorsanız o zaman gizli deĝil, açıkça çıkın ortaya açıkça masaya oturun, müzakere yapın ki örgütün başı elinizde, Oslo‘ya kadar gitmenize de gerek yok oturun konuşun anlaşın ve bu kanı durdurun!

Ha size göre PKK terörist muhatap kabul etmiyorsunuz o zaman da PKK ne yaparsa yapsın siz Kürdlerin bütün haklarını verin. Mesela;
Kürdçeyi resmi dil yapın
Kürdler kendi diliyle eĝitim yapsınlar
Kürd cografyasında ne mutlu türküm yazan levha v.s.leri kaldırın, kürd çocuklarına „türküm“ andını söyletmeyin.
Kürdlerin zararını karşılayın, herkes köyüne dönsün, işinin başına geçsin.
PKK’dan ayrılanlara, yada örgütle ilişkisini kesenlere (ceza almış olanlar da dahil) genel bir af çıkartın, onlara siyasi hak tanıyın.
Kürd gençlerine iş bulun.. v.s.
Yani kısaca bir türkün sahip olduĝu her şeyi kürdlere de verin, Bakın o zaman kimse çocuĝunu daĝa gönderir mi?

O zaman sizin söylemenize gerek yok. Kürd halkı döner PKKya söyler „ne istiyorsunuz? İstediĝimiz her şeyi devletimiz veriyor.“
PKK yanında kimseyi bulamayınca ne yapabilir? Ne bir eylem ne bir askerı saldırı olmaz. Biraz sürer ama sonuçta bu iş biter.

Ama siz tersini yapıyorsunuz?
Kürdleri ezmek, asimile etmek için PKK sadece sizin için bir bahanedir.
Ha ben Eylemleri tasvip etmem, saldırılar dursun ama asker de operasyon yapmasın, gidip öldürüp öldürüp geri dönmesin!

Yeter artık kan akmasın!…  Yeter artık kan akmasın!…  Yeter artık kan akmasın!

Ama Türk Devletinin bu sorunu çözmeye ne niyeti var ne de gücü. Bu sorun böyle devam eder taki sıra Türkiye’ye gelinceye kadar. Taki Suriye ve İran da bölününceye kadar, o zaman belki birileri gelir hayrına bu sorunu çözer yoksa bu sorun çözülmez.
Baksanıza Tayyip Bey nasıl tehdit ediyor?
Gereken yapılacakmış?
Ne yapılacak?
Kürd milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılacakmış!

Eeee ne olacak?
Onları da hapse atın sorunu çözün? Daha önce de yaptınız sorun çözüldü mü?
Sorunun çözümü Kürdü öldürmek ya da hapse atmak degil, onlarla oturup kardeşçe barışmaktan geçer, Bugün Kürdü saymazsınız ama bu sizin her zaman güçlü, kürdün de her zaman güçsüz olacagı manasına gelmez, zülmün sonu yoktur, her saltanatın bir müddeti vardır! Baksanıza gerilere na firauvunlar ne zalimler geldi geçti, ne devletler tarihe gömüldü!

Kürdler ne yapmalı?

Bana göre Kürdler saflarını sıklaştırmalı ve netleştirmelidir, bütün kurum ve kuruluşlarıyla , bir araya gelmeli, toplantılar yapmalı, bir alternatif bulmalıdırlar! Topyekun bir karar etrafında birleşmelidirler! Siyasi mücadele tercih edilmeli, şiddete baş vurmadan sivil itaatsizlik gibi şeyler geliştirilmeli. Silahlara veda edilmeli. Başka bir yol da yok bence!

05.09.2012
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir