Cemaat ne derse odur! (Kıssadan hisse)

Şimdi birileri çıkıp falan adam ajandır,
falan adam haindir,
falan adam onkolojik (derin) devletin adamıdır,
falan adam Kürd ve Kurdistanı satmıştır, MIT’in adamıdır v.s…. ve daha nice sıfatlar sayarsa saysın fayda etmez, çünkü bir şeye veya şahısa bir toplum inanıyorsa, o toplumun yönünü çevirmek çok zordur. Toplum bazen koyun sürüsü gibidir. Çılgın bir nehirin kenarında bekleyen koyun sürüsünü düşünün kazaren bir iki tanesi nehire atlasa peşinden bütün sürü atlar ve ölüme gider. İşte bazı toplumlar böyledir, özellikle bizim toplumumuz! Şimdi kıssamıza geçelim.

Çok zengin bir adamın oĝlu bütün şehri adeta dolandırmış ve sanki para almadıĝı kimse kalmamıştı. İmamından doktoruna, reisinden çöpçüsüne kadar herkesten geri vereceĝim diye borç almış ama ödüyememişti.
Derken birgün alacaklılar kapıya dayandı ve “ya canını ya malını” dediler.
Adam ”beni öldürseniz elinize ne geçer, paranızı mı alacaksınız sanki, gelin babamı mezara gömelim serveti çok, tek varisi benim size de bana da yeter” der.
Fikir alacaklıların hoşune gider ama babasını nasıl taputa koyacaklar! O işi de oĝlu üzerine alır ve babasına gider: “Babacıĝım biz bir film çeviriyoruz, rol icabı birinin taputa girmesi gerekiyor, ama herkes korkuyor girmiyor sen bize bu iyiliĝi yaparmısın” der.
Baba biricik oĝlunu kırmaz tabuta girer, alacaklılar toplanır, tabutu omuzlar mezara doĝru yola çıkarlar. Çarşıdan geçerken şehrin müftüsü “cenazeye katılmak sevaptır” diye kalabalıĝa karışır ve mezara kadar giderler.
Tabutu mezara koyup üzerine toprak dökmeye başlar başlamaz adam oyunu anlar ve tabuttan baĝırır “hey ne yapıyorsunuz beni diri diri gömüyorsunuz yapmayınnnnn!.. diye baĝırır.
Müftü durun der, herkes durur, olayı bilmiyen tek insan müftü, onun dışında orada bulunanların hepsi anlaşmalı.
Müftü tabutu açtırır, adam elbisesiyle içinde yatıyor. “Aman müftü efendi bana oyun oynadılar, beni diri diri gömüyorlar, aha bu şerefsiz benim oĝlum diğerleri alacaklı, beni gömecekler mirasımı paylaşacaklar, bana yardım et Allah rızası için.” der.

Müftü cemata baĝırır “bu ne laaan der, olurmu hiç böyle kepazelik adamı çıkartın hemen” der.
Cemaat hep birden „ölmüştü ölüüü buuuu ölüüüüüüüü” der.
Dr. Ölmüştü işte rapor der.
İmam ölmüştü ben yıkadım
Bazıları ölmüştü imamın eline su döktük
Başkası, ölmüştü gözünü kapattım
Ölmüştü cenesini baĝladım.
Ölmüştü, ölmüştü, ölmüştü …..
Adam baĝırır “müftü bey yalaaaaannn, işte ben saĝım, ölmedim konuşuyom, çıkarın beniiiii!..
Müftü: “Ehh dırdır etme be adam, sana mı inanayım cemaata mı? der ve “örtün merhumu!” der.
Siz olsanız kime inanırsınız? Cemaata mı tabuttakine mi?
Sevgilerimle..

23.08.2014
M. Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir