Özelime yazanlara cevap olsun!…

Kimseyle polemiĝe girmek istemem. Fikirlerim çok açık ve nettir, lafı dolandırmadan direk söylerim.
İlçe ilçe özerklik ilan edip 3-5 gün T.C. asker ve polisiyle çatıştıktan sonra ilçeyi ve halkı topa tanka teslim etmenin kürde bir faydası yoktur.
Özerklik ilan edilecekse bütün belediyeler ve milletvekilleri Amed’de toplanıp Kuzey Kurdistan için özerklik ilan edilmelidir.
Özerklik silahların gölgesinde olmamalı, sivil itaatsızlıklarla olmalı ve çatışmaya girilmemeli.
Biz kimseye bugün hemen bağımsız ya da federal bir kurdistan ilan edin demedik, demiyoruz, ya da neden kurmadınız da demiyoruz, çünkü Kurdistan’ın kurulmasının ne kadar zor olduğunu biliyoruz, ancak ben kürd hareketiyim diyenlerin kurumlarının adında Kurdistan kelimesinin olmaması beni düşündürüyor.
Kurdistanı kuramıyabilirsiniz ama onun hayalini çöpe atma hakkını kim size veriyor diye sorarız.
Kurdistan deyip Kürd coğrafyasını boşaltmanın mantığını da anlamıyorum!
Bu şekilde savaşın kürd halkına bir fayda getirmediği aşikardır. Ya silahlı mücadeleye son verilmeli ya da şekli değiştirilmelidir.
Savaş çığırtkanlığını yapan beyler! önce kendi evlatlarını yollasınlar dağa, Cizre’ye Sur’a. Palavra atan gençler de masa başında savaşmasın buyrun Sur, Cizre ve dağ orda! Madem o kadar çok istiyorsunuz sizi tutan yok.
Ben savaşa karşıyım, ancak bu şekil bir savaşın Kürd halkına faydalı olacağına inansaydım hem kendim giderdim hem de çocuklarımı yollardım. Kendi çocuklarını avrupalarda okutup yada eline kına yakıp askere gönderenlerin başkalarının çocuklarını ölüme gönderme haklarının olmadığına inanıyorum.
Değişik halkların bir arada kardeşçe yaşamaları fikrimce federal bir sistemle mümkün olabilir. Hakeza islam devleti istiyenler için de sözüm geçerli, ÜMMETİN BİRLİĞİ FEDERAL BİR SİSTEMLE MÜMKÜNDÜR. Bir ırkın efendi diğerinin köle olduğu bir sistemde eşitlikten, kardeşlikten bahsedilemez. Irklar ve insanlar Allah’ın ayetlerinden olup dünyevi bütün haklarda eşittir, eşit yaşamalıdır. (Rum/22, Hucurat 13)
Bizim fikrimiz de zikrimiz de budur.

30.12.2015
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir