Savaş ve sonuç!

Kısaca özetliyecek olursak savaş mücadele demektir ve iki türlü olur. Siyasi mücadele ve silahlı mücadele.

Biz her zaman altını çizerek diyoruzki mazlumun hakkını savunması için siyasi mücadeleyi tercih etmesi daha uygundur. Zira zalime gücü yetmiş olsaydı mezlum durumuna düşmezdi. Günümüzde bunu demokrasi ile, ya da sivil itaatsızlıklarla yapmak mümkün. Ama bu konuda kararlı olmak lazım, bir gün eylem yapar ertesi günü bırakırsanız yaptıĝınız da boşa gider. Kurdistan’da sivil cumalar gibi. Birgün diyanetin arkasında namaz olmaz diyenlerin ertesi gün diyanet camilerinde en ön saflarda olması inandırıcı gelmez dimi?

Silahlı mücadeleye gelince:
Bunu da iki şekilde özetliyebiliriz. Cephe savaşı ve gerilla savaşı.

Cephe savaşında karşı tarafla eşit güce sahip olmanız gerekiyor, yoksa kısa bir zaman içinde hem gücünüz yok olur, hem coĝrafyanız yerle bir olur, hem çoluk çocuk dul olur, yetim kalır, esir kalır!…

Geride gerilla savaşı kalır. Gerilla savaşını da asla cephe savaşına çevirmemek lazım. Savaşı sivil halktan uzak tutmak gerekir. Halkına zarar vermemek, malını mülkünü tahrip etmemek lazım. Karşıt tarafın (düşman dediĝiniz) eline koz vermemeniz önemli. Birkaç saatlıĝına ya da bir-iki günlüĝüne bir kasaba ya da bir küçük şehirde kontrol saĝlarsınız ve orası savaşta harap olur, kullanılamaz hale gelir, birçok insan ölür, birçok insan gözaltına alınır, işkence görür, hapse atılır ve siz orayı tekrar halkınıza düşman dediĝiniz güce teslim ederseniz, yaptıĝınızın halkınıza bir faydası olmadıĝını anlamanız lazım sanırım. Geriye dönüp baktıĝımıza zarardan başka bir şey yoksa ortada, o zaman gittiĝiniz yolun yanlış olduĝunu düşünmeniz lazım.

Bu münasebetle; eĝer bir halkın hakkını savunduĝunuzu iddia ediyorsanız,  Şahsi kanaatim olarak diyorum Kurdistan‘da silahlı mücadelenin halkımıza bir faydası yoktur.

Silahlar susmalı siyasi mücadele ve sivil itaatsizliklerle mücadeleye devam edilmelidir.

17.08.2015
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir