Sümükü şerif, aĝacı şerif!

Bismihi Subhanehu
Üç gün önce şirk ile ilgili kısa bir yazım ve konuyla ilgili bazı ayet meallerini paylaşmıştım.
Face listemde şu an itibariyle beş bine yakın (%90’ını tanımıyorum) arkadaş ve 1366 takipçim var. Okuyuculardan E.O. adında biri çok kızmış olacakki bana kısa bir mesaj atmış.
“Hoca efendi sen neden başkalarının inancıyla alay ediyorsun. Arapların siyah taşı, kemalistlerin anıtkabiri, hinduların ineĝi, sizin kabeniz varsa bizim de Amaramız var. Siz nasıl arabın siyah taşına yüzünüzü sürüp haci oluyorsanız biz de Amaradaki aĝacı elleyip pîroz oluyoruz var mı bir itirazın? İşiniz gücünüz bizi karalamak, kürd hareketine çamur atmak, serokumuza hakaret etmek. Bizim, inancımızla dalga geçeceĝinize sümükü şeriflerinize bakın. De haydi buna da cevap ver de herkes duysun.” diyor.

Ben en başta bu zata tesekkür ediyorum kendi inancını saklamadan açıkça belirttiĝi için.

Cevabına gelince:
Ben müslüman bir insanım siyah taşı öpmek veya yüzünü sürmek Ömer b. Hattab’ın dediĝi gibi “sadece peygamberim öptüĝü için öpüyorum yoksa ondan bana kar veya bir zararın gelmiyeceĝini” biliyorum. Yani ben Peygamberin yaptıĝını yapıyorum ama siz serokun yaptıĝını yapmıyorsunuz. O Amara’da aĝacı elleyip tozunu topraĝını yüzüne sürmüş deĝil.

Kimin inancı ne olursa olsun ben ona saygı duyarım, yeterki inancına sadık kalsın ona ihanet etmesin. O inancı başka niyetlerle kullanıp rant saĝlamasın.
Bir islami kurum düşününki temeli Yaratıcının varlıĝı ve ilahi sistemdir düşüncesi. Bu kurum; islama zıd başka kurumların (parti, örgüt, dernek. v.s.) oluşturuyorsa, bunun samimiyetine inanmamız mümkün mü?
Hakeza, Laik, demokrat, marxist devlet veya güçlerin de, islami oluşumlarını teşkil etmesi, desteklemesi samimiyetsizliktir. Bana göre her ikisi de ikiyüzlülüktür, halkın tabiriyle munafıklıtır. Ben buna karşıyım.

Yani müslümanların islami olmayan kurumları kullanması ve gayri müslimlerin de islami kurumları kullanması doĝru deĝil, dürüstlük deĝil diyorum.
Yoksa biri çıkıp ben inekperestim, ben islamistim, ben kemalistim ben apoistim ben sunniyim, ben aleviyim ben ezidiyim demesinden rahatsız olmam, inancına saygı duyarım.

Ama hem müslümanım diyor hem de şeyhini, siyasi liderini, cemaat önderini Allah derecesine çıkartıyorsa, ona yaratıcılık sıfatını veriyorsa bu islama göre şirktir diyorum.
Kaldıki biri eĝer Hz. Muhammedi de Allah derecesine çıkartıyorsa bu da şirktir demişimdir.
Ne Hz. Muhammed’in evini, ne Atatürk’ün anıtkabirini, ne Öcalan’ın amarasını ellemek, koklamak, tozunu topraĝını yemek, yüzüne gözüne sürmek kimseye sevap getirmez.

Serokunuza hakarete gelince; aslında siz ona hakaret ediyorsunuz. Çünkü Serok: “Marxın eksikliklerini tamamladım, yeni bir felsefe geliştirdim, insanlık bin yıl bununla idare edilebilir” (görüşme notları) diyor, siz ise onu küçük bir bölgeyle sınırlı tutuyorsunuz, yanılıyormuyum? !…

Sümükü şerife gelince:
İslamla zerre kadar alakası yok, Cübbeli gibi sahtekar insanların kendilerini kutsamak için uydurdukları hikayelerdir. Akli selim sahibi hiç kimse bu tür yalanlara inanmaz. Benim ölçüm Kuran ve sıhhatında şüphe olmayan hadislerdir, diĝerleriyle ilgilenmiyorum.

Ayrıca her inanç ve kurumların içinde bazı parazitler çıkabilir. Dün albaylara gidip askerle gerilla noktalarını keşfeden, dün kurum ve önderlerine olmadık söz söyleyenler bugün rant saĝlamak amaçlı önemli görevlerde bulunuyorsa, nasıl kuruma leke getirmiyorsa, aynı şekilde islami toplum içinde de öylesi parazitler islama zarar vermez!
Saygılarımla.

M.Nureddin Yekta
05.04.2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir