Malper/Anasayfa

Silav rz mvann hja hun ser avan hatin malpera xwe! Bişert ku navnşana malper were dayn hun dikarin hem nivs kilbn v malper di malpern xwe de biweşnin. Di mnyekta.com de nivsn rojane, helbest, pkeni bi nivisk bi deng hene!

 

 

Şiirlerim

Genlik Şiirleri (169)
 Anneme mektup
 Adın Gl
 Adın ve aşk
 Ağlarım
 Ah Glm
 Alışamadım byelara
 Anla beni
 Aradım
 Aşk ve Sevgi
 Aşkım
 Aşkım sevdam
 Aşkın
 Aşkmı uyku mu?
 Ay gibi
 Aynamsın
 Ayrılığın acısı
 Başıma gelenler
 Bazen
 Ben ve gllerim
 Bir glşn
 Bir hzn
 Bir rya
 Bir sen
 Birgl sevdim
 Birgle
 Birgn
 Boşuna
 Bu aksam
 Bu kadarmıydı
 Bulayım seni
 Burama
 Ceylan gzlm
 ekiyorum
 ingene
 Dal
 Darda
 Davam var
 Deliyi bulmak
 Deniz suyu
 Dilber
 Dilberim
 Dilenci
 Drt mevsim
 Dn gece
 El gibi
 Elinde olsaydi
 Feryadım
 Gece
 Gelde gr
 Geldimki
 Gideli
 Gitme dedim
 Gitme diyor
 Gittin Glm
 Gnlmn ieği
 Grmeye geldi
 Grnce
 Gzyaşı
 Gl
 Glistan
 Glosuz aşk
 Gneş
 Gneşimsin sen
 Gneşin doğuşu
 Gneşla dans
 Gnlk
 Gurbet kuşu
 Halimi
 Hanım
 Hasbihal
 Hatıra
 Hayatım sen
 Her halın
 Her organda
 Hurim
 İki gneş
 Işık
 Ka kez
 Kahpe kadın
 Kahpenin aşkı
 Kalbimi
 Karanlık
 Keşke sevmeseydim
 Kıskandım
 Kle
 Kopardılar
 Kuvvet
 Mektup yaz
 Menekşe
 Menekşem
 Merdiven
 Nerdesin
 Nur
 O zalimin
 Ordaydık
 Oy Esmerim
 Oy gelin
 rdek
 lmek
 lm
 lm yeğlerim
 zgr aşkım
 zgrlk
 zledim seni
 Papağanlar
 Petek
 Posta
 Ruhumu
 Ryaydı
 Sabah sabah
 Sakın ha
 Sanal
 Sehri grnce
 Sen atırdın
 Sen birgl
 Sen gideli
 Sen gidince
 Sen glme gzelim

 Sen var ya

 Sen vardın

 Sen ve ben

 Sen ve vatanim

 Seni dşndğm

 Seni grememek

 Senini iin

 Seninle dnyaya gelirken

 Sensin

 Sensizlik

 Sevdalarin zalimi

 Sevdam

 Sevdiginden

 Sevgi

 Sevgi saygı

 Sevgim

 Sevmek

 Sitem

 Siyah zlfler

 Son aylar

 Tanışma
 Tek neden
 Tek zleyen
 Terfi
 Terorist oldum
 Tombul
 Tombulum
 Unut demiş
 Unutmadım
 Unutmak mı
 Uzak kaldıka
 Uzakta kalmak
  şey
 Yağmur
 Yalnızlık
 Yarim
 Yasak mı
 Yaşıyorum
 Yeni hayat
 Yeniden
 Yer gk
 Yeşil Varto
 Yetmedi mi?
 Yıldız
 Yıldızım dşt
 Yok ettim kendimi
 Yok mu yrekli bir kadın
 Yrek
 Zalime
 Zalimem!
 Zıddıyla
 

Lo Misliman!

Afirandina esmanan ya erd bi crbecrn ziman rengn we, ji ayetn W (Xweda) ne. B şibhe di v (afirandin) de ji zanyaran re gelek bret hene!.(Rum/22)

Ey gel nsanan! Bi rast me, we ji yek mrek jinek afirandiye. Me, we kir gel eşr daku hun hevdu nasbikin. Hun baş bizanin (miheqeq) ku k pirr teqwa be, ew li cem me bi rmete. B şibhe Xweda zana ye ji her tişt xeberdar e! (Hucurat/13)

Pewst e mirov beriya herkes slam bike hakim malbata xwe, eşra xwe, gel xwe, geln cnar paş j hem chan!.. Pewst e tişta mirov ji xwe re dixwaze ji biray xwe y misliman re j, ya ku ji gel xwe re dixwaze ji hemi gelan ra j bixwaze!.

Xweda Ferman dike: "De bje; ger bavn we, kurn we, birayn we, hevaln (jin-mr) we, mirov eqrebayn we, maln ku hun qezen dikin, tcareta ku hun ji xisara w ditirsin, meskenn ku hun p kfxweş dibin, hezkirtir be ji boy we ji Xwed, ji Resl W, ji cihada di rya W de; d bisekinin ta ku Xwed emr xwe pkbne. Xwed, civaka fasiqa nayne hidayet." (Tevbe/24)

Gelo kiye tir ji w mirov ku gaz dike bi bal Xweda va, kar qenc dike dibje: "Bi rast ez j, ji mislimana me?. (Fusslet/33)

Selam li wan kesan be ku dibje "Lailahe illallah" dikeve Rya Hdayet, bi "La" nkara hem taxtan dike, bi llallah" j, Xwed nasdike, di tkoşna "''lay Kelmetullah" da ji tu tagt re tawz nade, di zanna masliyeta emr fermana Xweda da ye, chad bi her awah qebl dike di v r ya han da li hember serweriya kufr tkoşn dike di v tkoşna xwe da bi melav ye. Dsa silav li wan kesan be ku, li hember zaliman b deng namne bi mal can xwe ji boy serweriya slam tkoşn dike alikariya mezlman dike! Ev Dn han awa ku ji Xwed da hatiye; div ku ji bo serweriya v Dn j, rya ku Xwed daye nşan bte qeblkirin.

Afirandina esmanan ya erd bi crbecrn ziman rengn we, ji ayetn W (Xweda) ne. B şibhe di v (afirandin) de ji zanyaran re gelek bret hene!. (Rum/22)

Ey gel nsanan! Bi rast me, we ji yek mrek jinek afirandiye. Me, we kir gel eşr daku hun hevdu nasbikin. Hun baş bizanin (miheqeq) ku k pirr teqwa be, ew li cem me bi rmete. B şibhe Xweda zana ye ji her tişt xeberdar e! (Hucurat/13)

Pewst e mirov beriya herkes slam bike hakim malbata xwe, eşra xwe, gel xwe, geln cnar paş j hem chan!.. Pewst e tişta mirov ji xwe re dixwaze ji biray xwe y misliman re j, ya ku ji gel xwe re dixwaze ji hemi gelan ra j bixwaze!.

***

EyMslman!

Yine gklerin ve yerin yaratılışı ile dillerinizin ve renklerinizin farklı oluşu da O'nun yetlerindendir. Şphesiz ki bunda bilenler iin nice ibretler vardır. (Rum/22)
Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız iin sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en stnnz O'ndan en ok korkanınızdır. Şphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır. (Hucurat/13)

Kişi İslamı ilk nce kendi nefsine, ailesine, kabilesine, halkına, sonra komşu halklara, daha sonra btn aleme hakim kılmalıdır. Kişi kendi nefsine istediĝini başkasına, kendi halkına istediĝini de başka halka istemelidir!..
Allah buyuruyor
De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size Allah'tan, Reslnden ve Allah yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyin. Allah fsıklar topluluğunu hidayete erdirmez. (Tevbe/24)
(İnsanları) Allah (in Dinine) a davet eden, salih ameller işleyen ve şphesiz ben mslmanlardanım diyen (kimseler) den daha gzel szl kim olabilir? (Fussilet/33)

"Lailahe illallah" deyip hidayete tabi olan, "L" ile tagutun her trlsn reddeden, "llallah" ile; tek ilah olarak Allahı tanıyan, ly-i Kelimetullah iin taĝutlarla mcadelede taviz vermeyen, zerine dşen vazife ve mesuliyetlerinin bilincine varan, cihadı btn cmleleriyle kabul edip bu yolda yrme azminde olan ve gnl şehdet aşkı ile dolup taşan; ceberrut kfrn istilasına uĝramış İslm topraklarında, bu istila ve kfr hakimiyeti kırmak iin mcadele verilmesi gerektiĝinin şuurunda olup, bu mcadele de yerini alan yiĝit mminlere selam olsun!..
Bu Din nasıl Yce Allah'tan geldiyse, yine bu Din'in hakim olması iin takip edilecek yolun da, Allah'ın tayin ettiĝi yol olmalıdır!..

* * *

Bi destra zaliman rxistinn slam nayn sazkirin.
Kesn di wan rxistinan da ch bigrin bi baweriya xwe re xanet dikin!
M.N.Yekta

Tkil ten liser rya emala kurdwebmaster@yahoo.com minkin e!