Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Cafer cezan arttı


Eski dönemlerinde birinde bir padişah bir kanun çıkartmış. Memurlarına demişki „memleketi gezin askerlik yapmayandan 5 mecdiye, nüfus cüzdanı olmayandan 5 mecdiye, karısına hizmet edenden 5 mecdiye, adı Cafer olandan da 5 mecdiye alın.“
Askerler memleketin her tarafına daĝılmışlar. İki jandarma bir köye gelmişlerki adamın biri hanımına tandır (köylerde yere gömülü fırın) yakıyor. Hanımı o ara komşulara gitmiş. Askerler demişlerki paşanın emri “karısına hizmet edenden 5 mecdiye alıyoruz.” Adam sinirlenmiş “yav kadın benim kadınım istersem hizmet ederim ister sever, ister döverim paşaya ne”
Tartışma sürmüş askerlerden biri “sen çok oldun ver bakayım cüzadını adın ne” demiş?
 
Adam ne yapsın, cüzdan da yok. O sinirle “cüzdanım yok nerden vereyim” deyince; asker „cezan on mecdiye oldu“ der. Adam iyice sinirlenip, „vallahi 5 mecdiye vermem siz on istersiniz“ diye itiraz eder
Askerleden biri arkadasına derki; „ya bu adam cok itiraz ediyor belki askerlikte yapmamıştır.“ Sonra döner adama sorar “sen askerlik yaptın mı?”
 
Adam „hayır yapmadım“ der.

“İyi o zaman cezan 15 oldu.”
Adam iyice kızmıştı, yani bu kadar dakikada ceza üçe katlandı, tam baĝıracaktıki karısı içeri girdi. Ne olduĝunu sordu, askerler “15 mecdiye cezası var vermek istemiyor” dediler. Adam ya 5 idi 15’e çıktı derken kadın kafasına vurur “aptal Cafer 5 verseydin cezan artmazdı” deyince; Askerler: ”Aha vallahi ceza 20 mecdiye oldu” derler.
Böylece 4 ceza maddesi bir evde toplanmış oldu.
2011.06.14
M.Nureddin Yekta

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!