Çocuk yaşta evlenmek

Bazı din düşmanları; herhangi bir islam ülkesinde yaşlı bir adam genç bir hanımla evlense kıyamet kopuyor. Hemen başlarlar islamda çocuk evliliĝi var, kimi kürd siyasileri hemen duvarlara karikatür astırır. İslama Peygambere hakaret ederler. Oysa islamda da evlilik yaşı Buluĝ çaĝıdır. Bir çocuk buluĝ çaĝına erdikten sonra istediĝiyle evlenebilir, Zorla olmadıktan sonra sorun yok.

Yaş haddi buluĝdan sonra islamda olmadıĝı gibi laik ve demokratik ülkelerde de buluğ çaĝı ya da rüş yaşı dedikleri süreden sonra insan istediĝiyle evlenebilir. Yaşı ergen olduktan sonra avrupada da 18 yaşında bir kız 80 yaşında bir erkekle evlenebildiĝi gibi, 18 yaşında bir erkek te 80 yaşında bir kadınla evlenebilir, yani kanunen engel yoktur ama evlenmek zorunda degil.

Bazı yörelerde ictihad eden alimlerin sözü sanki gerçek dinmiş gibi gösterilmesi yanlıştır. Günümüzde ergenlik yaşı memleketlere göre deĝişir, farzedelim bazı yörelerde eĝer kız-erkek 16 yaşında ergenlik çaĝına eriyorsa o zaman evlilikte serbest olması lazım. İster 80’likle, ister 18’likle evlensin!

Kaldıki avrupanın bazı bölgelerinde erkek erkekle, kadın kadınla da evleniyor neden kimse bir şey demiyor?

18.12.2015
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir