Kürdün özelliĝi

Cenab-i Allah’ın yarattıĝı her bir şeyin (canlı ya da cansız) kendine has özellikleri vardır. Yazının uzamaması için kısa örnek vermek gerekirse; örneĝin insan konuşkandır ve düşünür, balıklar yüzer, kuşlar uçar v.s.
Bir yahudinin özelliĝi milliyetçidir, yan duvarin dibinde yahudi olmayan bir bakkaliye varsa ordan alışveriş yapmaz gider 5 km uzaktaki yahudiden alır.
Araplar ve türkler islam kisvesi altında asırlarca ortadoĝuyu idere etmişlerdir. Aralarında ne kadar siyasi, dini, fikri ihtilaflar olsa da sözkonusu kendi milletlerinin menfaatı olunca hemen birleşirler, hiç kimse benim siyasetim, benim fikrim olmazsa başka ırkdaşımınki de olmasın demez . Bu takdire şayandır, herkes milletini sever ve milletinin menfaati şahsi menfaatindan önce gelir.

Peki biz kürdler de böylemidir?
Her taraftan arap ve farslar it sürüsü gibi Kurdistana saldırı varken, bizimkiler din ve mezhep savaşı, giyim savaşı, yok sen müslümanı medhettin, yok sen aleviyi eleştirdin yok sen sunniye laf sokuşturdun, yok sen partime dil uzattin, yok sen serokuma yan baktın, o zaman senin 70 sulalene.. deyip kürdlüĝümüzü ortaya koyuyoruz!…
Çok yazık!..
Çok ayıp!..
Ben milliyetçiyim diyen çoĝu kürdlerin paylaşımlarından midem bulandı.
Arapların safsatalarını paylaşıp müslümanlara hakaret ediyorlar! Kürd halkının enaz %80’ninin müslüman olduĝunu unutuyoruz!..
Yanlış yapıyorsunuz!.
Kürdlük bu deĝil.
Eĝer sen kürdüm diyorsan ve Kurdistan’i seviyorsan bilmiş olki kürdlüĝün özellikleri vardır. O özellikler de:

1- Dini inancı, siyaseti, fikri ne olursa olsun onu kardeş bilip seveceksin.

2- Onu kardeşçe eleştireceksin ama asla dinine, inancına, baĝlı olduĝu yere küfretmiyeceksin, hakaret etmiyeceksin, küçümsemiyeceksin, alay etmiyeceksin! Örneĝin tarikatçıların zikri ile cemevlerindeki zikri eleştirirken bu çeşit ibadet Hz. Ali ile Hz. Ebubekirin ibadeti deĝil diyeceĝi yerde onları küçümseyici, küfredici sözlerle kaleme almak kürde hizmet deĝil ihanettir.

3- Kimse kimseyi dini siyasi baskı altına almaya çalışmasın. Her dinin çeşitli ırklardan tabiileri vardır. Îslamın da tabi. Kürdler 1400 senedir islamı kabul etmişlerdir. Başlanĝıç araplardan gelmiş olsa bile onlara mal edemeyiz. Eĝer inançta ırka bakacak olursak Hz. Muhammedin Hz. Ibrahimin torunlarından olduĝunu bilmemizde yarar var. Kaldıki doĝru ya da yanlış, severek ya da kılıç zoruyla olsun sonuçta bugün kürdlerin büyük ekseriyeti müslümandır. Komşularımız dine sarılarak ayakta duruyor.

Eskiden müslüman kürdlerin müslüman olmayan kürdlere yaptıĝı hakaret ve baskıyı şimdi müslüman olmayan kürdler müslümanlara yapmaya çalışıyor. Her yazı ve paylaşımlarında islama hakaret ediyorlar ve bunu da sözüm ona kürde doĝruyu anlatmakmış gayeleri diyorlar. Bu çok yanlıştır. Eĝer aynı metoda müslüman kürdler de başlasa birlik asla mümkün olmaz. Müslüman kürdleri aynı inancı paylaşan başka ırkların kucaĝına itiyorsunuz, haberiniz olsun!

4- Alevilik ve sunniligin kürd ve Kurdistan sorunuyla hiçmi hiç alakası yok. Unutmayalımki Hz. Hüseyn ile Yezidin savaşı SUNNİ KÜRDLERLE ALEVİ KÜRDLERİN SAVAŞI deĝİl!.. Malum o dönemde sunni, şii veya alevi diye bir ayırım da yoktu.

5- İnancımız ne olursa olsun bilelimki bizim diĝer kürd kardeşlerimizin inancına yaptıĝımız saldırı bize yapılsaydı ne kadar acı çekeceksek, bizim de kırıcı sözlerimiz o kardeşlerimizi üzer.

O zaman:
Gelin özellikle özgür olduĝumuz zamana dek birbirimizin inancı hakkında bir şey demiyelim, özgür vatanımızda şiddete başvurmadan herkes istediĝi siyasi ekolunu kursun siyasi mücadelesini versin, gerisi halkımızın takdirinedir.

Son yirmi yıldır hep bunu düşündüm dile getirdim!
Ben böyle düsünüyorum ya siz? Yorum ve tartışmaya açtım konuyu buyrun sizi de dinliyelim!
Saygılarımla

M.Nureddin Yekta
08.01.2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir