Başkalarının içişlerin karışmak

Türk Devleti’nin bu güne kadar devam eden siyaseti „kürdleri yok sayma“ siyasetidir!..

Türk Devleti’nin idaresinden, resmi dilinden, iç ve dış siyasetinden tutun AB’ye üye olmaya kadar, hatta islam devletleriyle olan kardeşlik! baĝına kadar her icraatları, sadece kürdlere bir hak verilmesin siyasetidir. „Yurtta sulh cihanda sulh“ „Kimsenin içişlerine karışmama“ gibi sözlerle kendilerini öven türk idarecileri, deĝil bir devlette kürd varsa oraya parmaklarını sokmamak, eĝer uzayda da kürd varsa türk devleti mutlaka oranın da içişlerine karışır!..
 
Son dönemlerde AB’ye girme hevesinden bazı kriterleri kısmen uygulamaya koymadan önce Türkiye’de olup biten bir işe birileri müdahale ettiĝi zaman „içişlerimize karışmayın“ der icraatlarına devam ederlerdi. Örneĝin ABD veya AB „Türkiye’de yaşayan halkların dilini serbest bırakın“ dedikleri zaman „bizim hassasiyetlerimiz var, durumumuz çok nazik, o bizim iç meselemiz, bizim içişlerimize karışmayın“ derlerdi. Halen bir çok konuda aynı nakaratlar tekrarlanmaktadır.
Peki ya Türkiye? Acaba başkalarının içişlerine karışır mı? Mesela Irak’ta?

Belediye seçimi olur T.C.’nin parmaĝı içerde, meclis seçilir T.C.’nin parmaĝı içerde, muhtar seçilir yine parmaĝı içerde. Özellikle de son dönemlerde her hafta bir veya bir kaç defa Irak içişlerine ve özellikle Kurdistan’a müdahale etmezse rahat etmez Türkiye. Sadece müdahale olsa yine neyse, bunun yanında Kürdleri tehdit var, orayı işgal etme planları var! Ne kadar ayıp! İnsan birlikte yaşadıĝı 25-30 milyon kürd vatandaşının yüzüne bakar yav! Güney’deki Kürdleri tehdit ederken Kuzey’deki kürdlerin yüzüne bakıp yüzü kızarır insanın, ama nerde o yöneticlerde kızaran yüz!

Yıllardır aĝızlarında bir sakız gibi çiĝneyip dururlar Kerkük ve Musul meselesini! Kerkük türkmenlerini! Hani kimsenin içişlerine müdahale etmezdik! Orada bir devlet var bre ne istiyorsunuz ? Yok Kerkük seçimiymiş, yok Kerkük nüfusuymuş size ne? Kaç defadır T.C.’nin Başbakan yardımcısı müridlerin zikri gibi tekrarlayıp duruyor „aman ha Kerkük nüfus yapısıyla kimse oynamasın” Ya brader sen Kurdistan’da uyguladıĝın ekonomik programlar yüzünden, estirdiĝin şiddet yüzünden Kurdistan’dan 5-6 milyon insan batıya göçetti, neden sen Kurdistan’ın nüfus yapısyla oynuyorsun? Bunun cevabını versene?

Irak’ta seçimler daha önceden belirlendiĝ tarihte yapılmalıymış sana ne be brader? Sen oranın Başbakanı mısın? Yok Kerkük’te kürdler çoĝunluĝa geçerse kabul etmiyeceklermiş! Ne yapacaksın söyler misin? Irak’ı mı işgal edeceksin ? Yoksa Kurdistan’ı mı? Varsa cesaretin buyur git elinden tutan yok !.. Yoksa Kerkük’te arap-türkmen sayısı kürdlerden fazla olsa orayı türkmen cumhuriyeti mi ilan edeceksin? Petroller Türkiye’ye mi akacak? Diyelimki Kerkük araplara verildi (zaten türkmenlere verilmesi hayal bile olamaz) ya diĝer şehirlerde yaşayan türkmenleri ne yapacaksın? Bırakında Kurdistan’da yaşayan bütün türkmenler bir arada bulunsunlar. Eĝer türkmenler için hayırlı bir şey düşünüyorsanız bu onlar için daha iyi, çünkü Türkmenler Kurdistan’da sahip oldukları hakları arap bölgesinde alamazlar, çünkü kürdler hak hukuk konusunda sizden de araplardan da daha iyidirler, bunu siz de biliyorsunuz? 14 yıldır icraatta görülmüştür, Kurdistan’daki yüzbin civarındaki türkmenlere verilen haklar Türkiye’de ve yaşayan 30 milyon kürde verilmiş deĝil!

Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen Irak Konferansı’nda bir konuşma yapan Türkiye Başbakan yardımcısı Abdullah Gül, “Irak’taki bazı grupların, bazı bölge ve şehirlerde gerek sindirme, gerekse nüfus yapısı ile oynama yoluyla bazı çabalarda bulunduğuna dikkat çekerek, bu maceraperest çabaların özgür ve birleşmiş bir Irak’ın kurulması projesini tehlikeye attığını ve bu nedenle bu çabaların güçlü bir şekilde engellenmesi gerektiğini söyledi.”

Alla, alla… Yani adamcaĝız diyorki Saddam’ın zoruyla yerinden yurdundan sürülen kürdler yerlerine geri gelmesin, onların kendi evlerine dönmelerini bir maceraperestlik olarak görüyor ve elaltından tehdit ediyor. Orası tehlikeye girermiş! Ne olacak? Irak bölünecekmiş? Ya bölünse sen mi birleştireceksin? Kim sana neyi soruyor? Kim sana neyi danışıyor? Boşu boşuna kendinizi yormayın sayın Bakan!.. Eninde sonunda Irak bölünecek, bunu sen herkesten daha iyi bilirsin! Çekin elinizi ayaĝınızı oradan, bakın kimse sizi istemiyor her gün türk şöförleri öldürülüyor, bunun sebebi sizin siyasetiniz deĝil mi? Bundan bir ders alamıyor musunuz? Bırakın başka devletlerin içişlerine karışmayı kendi devletinize bakın, kendi vatandaşlarınızın huzurlu yaşamını saĝlamaya çalışın! Kendi insanınıza eziyet etmeyin. Baksanıza daha okullarınızda başörtülü kızlarımız okuyamamktadır. Irak, Kerkük, Musul için yorduĝunuz kafanızı kendi devletinizin içişlerine yorsaydınız sanırız her şey daha iyi olacaktı?

24.11.2004
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir