Dünyanın en utanmaz adamı kim dersiniz?!

Sizce dünyanın en yalancı insanı kimdir?
Ya en dönek adamı?
Ya sözünde durmayanı kim acaba derken, insanın aklına en ikiyüzlüsü, münafıĝı ne bilem buna benzer ne kadar çirkin sıfat varken insanın aklına gelir !
Mesela en utanmazı!
Bana sorsanız dünyanın en utanmaz adamları, ülkeleri idare edenlerdirki günümüzde bunlar başbakanlar ve bazı ülkelerde de devlet başkanlarıdır.
Bu zewat takımı gazete okumazlar, tv seyretmezler, halkın içine hiç giremezler, yooo yoooo yüzleri tutmadıĝından deĝil, yani halka verdikleri sözleri yerine getirmedikleri için utanırlar falan düşünmeyin, onlar kendilerini tahta oturttukları halktan korkarlar. Halkın halinden anlamazlar, ekonomiden haberleri yok, örneĝin Demirel’in başbakan olduĝu sırada bir ekmeĝin fiyatını sormuşlardı, bilememişti.

Bu zewat takımı her konuda konuşurlar ama bildiklerinden deĝil, konunun görevlisi bir metin hazırlar ellerine verir, onlar da alır okur, gayri şansına içinde ne kadar yalan varsa hepsini döküverirler. Enflasyon yüzde otuzlardadır mesela ama başbakanın elindeki kaĝıtta yüzde dokuzdur, başbakan baĝıra baĝıra söyler bunu hiçte utanmaz! Neden utansınkli? Kaĝıtta öyle yazar !.

Sorunu olan bir bölgeye gider, sorunlarına sahip çıkacaklarını, hallededeceklerini söyleyen başbakanlar, tahtlarına döndüklerinde hepsini unuturlar. Kendinlerine iş aş bulacaĝım dediĝi binlerce vatandaşı da o şekilde unuturlar.

Hani eskiden kötü yolda olan bir kadını ordan çıkarttıkları zaman usulen bir hamama götürüp 40 tas su dökerlermiş ya! Bu taslar kadının tevbe etmesinde, temizlenmesinde etkili oluyormuş!. (Aslında dinde böyle şey yok, sadece bazı yörelerde adettir). Onlara 40 tas su dökmekle temizlendiĝine inanılır ama ya birini bakan, başbakan yaparsanız?

Bana kalırsa birileri de başbakan olacaĝı zaman üzerine 40 tas su dökerek onun haya perdesini, dürüstlüĝünü yıkarlar. O yüzden o kadar yalan söyler, o kadar vaad verir yerine getirmez, o kadar emin bilinir emanetlere ihanet eder ve hiçte utanmaz, sıkılmaz, arlanmaz. Bunun için bana sorsanız dünyanın en utanmaz insanı kimdir diye. Ben hiç şüphesiz birçok ülkenin başbakanları veya devletbaşkanlarıdır derim, ya siz?

2006.12.20
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir