Kürd Haması Korkusu!

Son aylarda, dillerde dolaşıp kimilerin korkulu rüyası haline gelen ve ortalıkta açıkça bulunmayan bir örgüt var, „Kürd Haması“!

Devlet yanlısı bazı çevreler, „Bölücülerin dini kullanarak yeni bir kıyafetle Kürd Halkı’nın karşısına çıkacakları ve dindar kürdleri kandırarak bir örgüt oluşturacakları, bunun adının da Kürd Haması olacaĝını“ dillendiriyorlar.

Yani; yeni bir örgüt çıkacak!
Aslında dinle alakası olmayacak.
Fakat Kürdlerin büyük bir ekseriyeti dindar olduĝu için, dini kullanarak kürdleri etrafında toplayacak“ demek istiyorlar!

Allah allah! Garib dimi?
Bir halkın büyük bir ekseriyeti dindar olacak ama o halkın içinden „Halkın deĝerlerine saygılı, o halkın kurtuluşu için mücadele edecek dindar bir örgüt ya da kurum“ olmayacak!.. 

Neden olmasın?
Neden bütün halklarda vardır da neden Kürdlerde olmasın? Mesela araplarda birçok örgüt var. Türklerde var! Ve onların dindar islami kurumları hepsi saĝlam, müslüman, kendi halkı için mücadele eden kurumlar, ama kürdlerinki ise sadece dini kullanacakmış!.. Vah vah!.

Komik dimi?
Biz bu tür çevrelerin niyetini çok iyi biliriz!.. Onlar da biliyorlarki Kürd Halkının çoĝu müslümandır ve artık uyanmıştır. Bugüne dek islamla, sosyalizmle, demokrasiyle kandırılan, uyutulan bu halk artık gerçeĝi görmüş ve kanması mümkün deĝil. O halde islami olmayan kurumları olduĝu gibi, islami olan kurumları da olacaktır.

Çekemeyenlerin amacı şimdiden o islami kurumlara çamur atmak ve Halkımızı bir müddet daha oyalamak.  

Peki sözde devlet karşıtı çevreler neden Kürd Haması’ndan korkuyorlar, onlar neden şimdiden çamur atıyorlar?

Onlara göre de sözde „devlet kürdler içinden dindar bir kurum oluşturacak, bununla ulusal mücadelenin sözde savunucularının önü tıkanacak”, bu kuruma da Kürd Haması denecekmiş!

Alla Alla!…

Devlet kendisinden fazla bir şey istemeyen güç sahibi sözde ulusal kurumların önünü neden tıkasınki? Bilakis bu tür kurumlar mevcut sistemin bekası için bulunmaz nimetlerdir.

Ya adı olupta kendisi olmayan kurumlar! Özellikle de Avrupa’da olmak üzere dünyanın birçok yerinde adı olup kendisi olmayan bir sürü hareketler var. Kimisi tek başına kendi hanımının desteĝini bile almaktan aciz, ruh hastası bazı şahışlar, kimisi sayıları 3-5’i geçemeyen büyük! partiler!

Devlet Kürd Haması’nı oluşturarak neden bunların önünü kessin? Ne yapıyorlarki? Ne zararları var devlete?

Mesele bu da deĝil!

Mesele şuki; eĝer bir gün Kürd Coĝrafyasında (onların diliyle) „KÜRD HAMASI“ (yani müslüman bir kürd partisi) diye bir örgüt ortaya çıkarsa herkesin oyunu bozulur.

O yüzden şimdiden herkes çamur atmaya başladı, eĝer bunu başaramazlarsa bu sefer sahip çıkmaya başlarlar, yani herkes kendi Hamasını kurmaya çalışır ki bunda da başarıya ulaşamazlar.

Çünkü Hamasların bir özelliĝi var.

Örneĝin Arap (Filistin) Haması: (İslami Direniş Hareketi)

Müslüman Kardeşler Örgütünden ayrılan bazı arap alimlerin kurduĝu ve 1987 Filistin intifadasında ortaya çıkan bir örgüt, bugün Filistin’de Hükumet ve iktidar.

Prensiplerin biri „Filistin topraklarının, Kıyamete kadar kendilerine vakfedilmiş olduĝu, Onun tamamından veya herhangi bir parçasından asla vazgeçilemiyeceĝidir.“

Hedefi: Baĝımsız Filistin Devleti kuruluncaya dek mücadeleyi sürdürmektir. Bunun neresi kötü? Bir Filistinli arap için hele de müslümansa en ideal örgüt işte! Ama Filistinli arabın amacı o topraklar deĝil de, o toprakları kullanarak bölgeyi tamamen dinsizleştirmekse elbetteki karşı çıkacaktır.

Bir kez daha tarif edecek olursak:

Hamas, Baĝımsız bir Filistin Devleti kuruluncaya kadar mücadeleyi önüne koymuş bir kurumdur. Yani bir Filistin örgütüdür. Yani Filistin için mücadele eder, yani hedefte sadece Filistin’i işgal eden güçler var! 

Peki “Kürd Haması” olursa ne olur? Hayalinde bunu kuran çevreler Filistin Hamasıyla eş tuttukları için biz de kıyası yapalım.

Kürd Haması Kürd Halkından oluşacak bir kurum olmakla beraber, sadece Kürd ve Kurdistan için mücadele edecek bir kurum olacaktır. Kürd Haması sadece bir Kürd Kurumu olacaktır ve hedefinde de Kürdistan üzerindeki tüm egemenlerin egemenliklerine son vermek olacaksa buyrun şimdi kim niçin karşı olur tahlinini varın siz yapın.

Var mı böyle bir örgüt, kurum?
Ben duymadım, görmedim ama ayak seslerini yavaş yavaş hissediyoruz galiba, onun için rahatsız olanlar var.

Kürd Haması çıkınca artık islami olmayan yerli veya yabancı hiçbir güç, müslüman kürdleri kullanamıyacaktır.

Kürd Haması çıkınca beynelmilel (cihanşumul- uluslararası) hareketlerin parçası rölünde olup halkımızın sırtından geçinenlerin de foyaları ortaya çıkar, onlar da artık din, iman, kardeşlik adı altında halkımızı kullanamıyacaklardır.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Kendini ulusalcı, Kurdistancı diye lanse edenlerin, eĝer gerçekten hedeflerinde Kurdistan var idiyse, yani amaçları Kurdistan, ama siyasetleri arac idiyse rahatsız olmamaları lazım, yok aksine ise, yani amaçları ideolojieri ama Kürd Halkını da bu iĝrenç niyeteri için kullanmak istediylerse ve istiyorlarsa, elbetteki olası bir Kürd Haması’ndan rahatsız olacaklar.

Hani herşey Kurdistan içindi? Demek hepsi yalanmış. Ne yani onlara göre, misal Suriye’de İslami bir Kurdistan kurulacaksa, sosyalist bir Esad rejimi tercih mi edilmeli? Peki ulusalcılık nerde kaldı? Yoksa hepsi oyunmuydu?

Ben her iki kısma da Ehmedê Batê’nin bir şiirini hatırlatmak istiyorum.

Hate dewra Ehmedê dewra me çû
Lat û uzzadê me biket bê ab û rû
 

Yazıma bir ayet mealiyle son vermek istiyorum.

Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir topluluk getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir. (Maide/54)

Allah’a emanet olun
Saygılarımla

M. Nûreddîn Yekta
06.06.2008

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir