Büyük Kurdistan kurulamıyorsa küçüĝü de kurulmasın (mı)?

Güney Kurdistan Federe Devlet Başkanı Sayın Mesud Barzani’nin zaman zaman Kurdistanın güneyi için baĝımsızlık olmalı sözünden rahatsız olan bazı kürdler Kurdistana olan karşıtlıklarını direk deĝilde başka bahane ve sözcüklerle dile getiriyorlar!

Ne mi diyorlar!
Barzani aşiretçidir sadece aşiretini düşünür ve onlara bir devlet kurmak ister! (Barzani ailesinin 200 senedir Baĝımsız Kurdistan için ne kadar mücadele edip ne kadar şehid verdiĝinden habersizdir.)

Barzani aĝadır, kendi hanedanlıĝını düşünür küçük bir Barzanistan kuruyor, kendisi de başa geçecek! (sanki diĝer parti ve kurumlar iktidar olunca başkasını başa getirir de, Barzaniyi suçluyorlar, kendi başkanları da 40 yıldır parti başında)

Barzani haindir neden sadece kendi parçası için çalışıyor da neden dört parça için çalışmıyor! (he çok kolay, sanki dört evin koyunu güdecekmiş. Kolaysa siz de bir parçasını azad edin. Barzani dört devleti nasıl parçalasın da Baĝımsız birleşik Kurdistan kursun?)

Barzani Türk devletiyle ilişkilidir, neden Türkiye’ye geliyor Türk idarecilerle konuşuyor? ( Sanki kendileri Türkiye parlementosunda deĝiller, ve sanki kendileri Türk Devleti yetkilileriyle konuşmuyormuşlar da, sanki kendileri Türk Halkına hizmet etmek için namus ve şerefleri üzerine yemin etmiyorlarmış gibi)

Ve benzeri akla mantıĝa uymayan birçok sebep ve bahane uyduruyorlar, ama aslında esas gayeleri; küçükte olsa bir Baĝımsız Kurdistana karşı olmaktır!

Şimdi dönüp kendimize bir soralım!
Kürd ne istedigini biliyor mu?
Herkes kendini hesaba çeksin ve bu soruyu kendine sorsun “BEN BİR KÜRD BİREYI OLARAK NE İSTİYORUM?”
Bağımsızlık mı?
Federal mı?
Otonomi mi?
Demokrasi mi?
ve diĝerleri?
Biz istesekte istemesekte Kurdistan 4 parçaya bölünmüş. Her parça dünyaca tanımış bir devlete baĝlı ve onun parçası, topraĝı. Her parçanın şartları ayrıdır. Kuzeyde kürd-türk içiçe yaşıyor, Kürdler Kurdistan’da yaşayanlardan daha fazlası batı anadoluda yaşamaktadır, Kuzey için (bana göre) en iyi çözüm federal statüdur. Diĝer üç parça için önce Federal ki Güney zaten Federaldır sonra bağımsızlık! Çünkü ordaki kürdler kendi coĝrafyalarında ayrı yaşamaktadırlar!
Ama gücümüz yetmedi, ne kuzeyde federal statü, ne Rojava ve Rojhilatta ne bağımsızlık ne de federasyon mümkün olmadı diyelim ama bugün Güneyde bir federe devletimiz var ve bağımsızlık için şartlar yavaş yavaş oluşuyor peki ne yapmak lazım?
Diğer parçalarda olmuyor diye yani büyük Kurdistan kurulmuyor diye küçüğü de olmasın mı?
Küçüĝüne karşı mı çıkalım bu ne biçim zihniyet?
Büyük yoksa küçük te olmasın demek bana göre bu halka ihanettir!
Büyüğünü kim vermişte kim karşı çıkmış?
Yapmayın gençler!
Bir karış toprağımız olsa
Dünyada bizim de bir bayrağımız olsa hepimiz için şereftir.
Destek verelim köstek olmayalım
Sevelim birbirimizi düşman olmayalım!..
Gelin sorunumuzu kardeşçe tartışalım!
Sevgilerimle

M.Nureddin Yekta

25.08.2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir