Türkiye türkmenlerden neyi bekliyor?

Kuzey Irak (Güney Kurdistan) Kürdlerin egemenliĝine geçtiĝi günden beri yıllardır türkmenleri kürdlere karşı kullanan Türkiye’nın bazı iktidarları bir türlü hedefine varamadı. Ne isteniyor türkmenlerden? Kuzey Irak’ı ele geçirmek ve orada bir türkmen devleti kurmak, sonra Türkiye’ye baĝlamak, oradaki kürdler de tıpkı Türkiye’deki gibi inkar etmek. Belki daha fazlası istenecekti ama, bu kadarı da çoktu, öneĝin bütün Irak’ı ele geçirmek!..

Peki bunu türkmenlerden istiyenler orada gerçekten ne kadar türkmen yaşadıĝını biliyorlar mı? Elbette bilmiyorlar! O zaman kürdlere karşı kullanmak için habire sayılarını artırdılar. Bir buçuk milyon, 3 milyon, sonra 4,5 milyona çıkardılar. Bununla dünya kamuoyunda türkmenlere bir hak elde etmek istediler, türkmenleri esas unsurdan saymaya çalıştılar, ama olmadı, tutmadı. Çünkü iddia ettikleri gibi türkmenler o kadar çok deĝildi, üstelik iddia ettikleri gibi türkmenler Irak’ta belli bölgede yaşamıyorlardı. Belki Saddam döneminde onlar da kürdler gibi kılıçtan geçirildi, yerlerinden yurtlarından sürüldü, kimi türkmenlerin Saddam’a istihbarat yapması, onun ordusunda görev yapması da türkmenlere bir şey kazandıramadı, aksine asimile edilmelerine, sürülmelerine daha da çok yardımcı oldu, türk devleti buna onyıllarca seyirci kaldı.

Şimdi Irak’ın deĝişik yerlerinde yaşayan türkmenleri bir araya toplamayı arzu ediyor ve onlardan güçlerini aşan şeyler isteniyor, bu mümkün deĝil. Türk istihbarat eliyle kurulan ve sadece Irak’ın dışında yaşayan türkmen cephesini desteklediler, beslediler, onlara silah verildi, eĝitildi, Irak’ta ve özellikle Güney Kurdistan’da terör eylemleri yaptırıldı, ortalıĝı bozmaya çalıştılar ama yine başaramadılar. Oysa türkmenler Irak’a geldikleri günden bu güne kadar en altın çaĝını yaşıyorlar ve kendileri her fırsatta dile getiriyorlar „Biz Kurdistan’da bir azınlık olarak yaşamak istiyoruz, kürdlerden memnunuz, lütfen Türkiye bizim üzerimizde oyun oynamasın, bizi kullanmasın başka şey istemiyoruz“ diyorlar ama yine bazı Türkiye yetkilileri duymak istemedi, istemiyor.

30 Ocak seçimlerinde Irak’ın dışındaki türkmenler de oy kullandı, Irak’takiler zaten seferber olmuşlardı, yetmedi, Türkiye türkmen adına bir sürü seçmen kaydetti, Türkiye’den çuvallarla türkmen oyu gitti, ama maalesef türkmenlerin Irak’ta toplam seçmen sayısı 94 bini bulamadı (93.460)

Şimdi en yetkili aĝızlaran (Başbakan) „Türkmen kardeşlerimiz umduğumuz ilgiyi gösteremedi. Ya organize olamadılar ya da baskı altında kaldılar. Türkmen Cephesi’nin de bu işi beklendiği gibi götüremedi. O kadar bağırdılar, çağırdılar ama liderler oturdukları yerde kaldılar. Halkı sandığa taşıyamadılar“ demeye başladılar.

Ne kadar doĝru! Liderler oturdukları yerde kaldılar!.. Siz Türkiye’de bir parti kurun, tabanı yok, seçmeni yok, kendileri bile türkmen deĝil, onları Ankara’da besleyin, orada otursunlar ve sonra oturdukları yerde kaldılar deyin! Nereye gitsinler peki? Esas mekanları zaten Ankara, elbette orada oturacaklar, yoksa onların türkmenleri temsil etmediĝini siz de mi bilmiyorsunuz?

Ne istiyorsunuz gariban türkmenlerden? Onlar yaşadıkları topraklarda huzur içindedirler, kendi kimlikleriyle yaşıyorlar, dilleriyle eĝitimlerini yapıyorlar, kendi partileri var, radio tv.leri var!.. Kurdistan’dan memnundurlar, sizden tek istekleri var „onları kirli siyasetiniz için kullanmayın“ yeter. Hani ne demişler: „Gölge etme başka ihsan istemem“ diye.

Türkmenler ellerinden geleni yaptılar, ama ne yapsınlar sayıları o kadar, güçleri o kadar, daha fazlasını yapamıyorlar. Onlar kendi sayılarını biliyorlar, siz ne kadar 300-500 bin türkmeni milyonlarca ifade etsenizde onlara bir şey kazandıramazsınız. Unutmayınki sadece İstanbul’da yaşayan kürdlerin sayısı bütün Irak’ta yaşayan türkmenlerin sayısının enaz 3 katı. Ve yine unutmayınki sizin Irak türkmenleri için istediklerinizi kürdler de Batı Anadolu’daki kürdlere istiyeceklerdir, hem de pek yakında.

16.02.2005
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir