Kürd sorunu nedir ve Kürdler ne ister?

Yıllardır basında özellikle Türk medyasında  kürd sorunu deĝişik şekillerde dile getiriliyor. Kürd sorunu nedir? Kürdler ne ister?

Zaman zaman televizyon programlarında da, bu konu dile getiriliyor. Kimi zaman kürdler adına öyleleri programlara çıkarılıyorki, bu zatların kendileri bile kürd olup olmadıklarından emin deĝiller. Haliyle bunlara soracaĝınız soruların cevaplarıylada, kürd sorununu anlamaya, kürdlerin ne istediĝini öĝrenmeye imkan olmaz!

– Kimsin sen, kürd kökenli misin?
– Ben kürd kökenli olmakla beraberTürkiye vatandaşıyım, memleketin birliĝine, beraberliĝine, uniter devlet yapısına, Atatürk ilke ve inkılablarına, tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek dil, tek halk fikrine saygılı biriyim, ancak bazı kürdler demokrasi ister. (Erkeksen uniter yapıya itirazım var, erkeksen birlikten yana deĝilim de,)

– İyi de demokrasi yokmuuu? (erkeksen yok de, erkeksen bizde demokrasi iyi işlemez de, erkeksen içinden geldiĝi gibi konuş. Zaten medyadaki sözde tartışmalar da aynen nezaretteki sorgulara benzer )
– Var ama işte…
– PKK terör örgütü mü?
– Erkeksen yok de, anında terörist yaparlar seni!… Deĝilki sıradan bir kürd insanı, bir milletvekili dahi arzu ettiĝi şekilde konuşamaz. Bu sadece DTP milletvekileri için deĝil, örneĝin AKP’den biri de o şekilde konuşamaz.
 
Şimdi öyle bir ortamki insan kalbine geleni söyleyemiyor. Söyleyeceĝin her kelimeyle 15 yıla mahkum olma korkusu, vatan haini, terorist olma korkusu, ehliyetin dahil bütün haklarının elinden alınması korkusu ve benzeri müeyyideler varsa kim hangi cesaretle çıkıpta kürdler şunu ister, bunu ister diyebilirler ?..
 
Kürdün tarihini de, kürdün demokrasisini de, kürdün arzu ve isteklerini de bazı Türk yazar ve siyasetçiler söylüyor ve yazıyorsa, kim nasıl kürdlerin isteklerinden haberdar olabilir ki?
 
Acaba Türkiye’nin kanunları herşeyi konuşabilecek imkanı veriyor mu? Eĝer böyle bir imkan yoksa bir kürd nasıl çıkıpta ben şunu isterim diyebilir?

Türk medyasının en saygın Tv ve gazetelerinin haber ve yorumlarında kürd liderleri ve büyükleri adına kürdlere olmadık küfür ve hakaretler yapılıyorsa, onlardan bahsederken olmadık sıfat ve lakaplar yakıştırılıyorsa ve de bütün bunların diĝer kürdleri de yaralayacaĝını hesap edemiyorlarsa, bunlar kürdün ne istediĝini nasıl bilecekler?
 
Ben kısaca şunu demek istiyorumki eĝer Türk Devleti, Türk Halkı, Türk yazar-çizer takımı, Türk siyasetçileri gerçekten Kürdlerin ne istediĝini ve kürd sorununu anlamak istiyorlarsa, Anayasayı ve kanunları herkesin herşeyi (şiddet ortamı olmadan ki ben her zaman şiddete karşıyım) konuşabilecek standarda getirsinler, o zaman kim ne istediĝini açıkça söyler, eĝer herşeyi konuşabilecek ve dinliyebilecek yüreĝimiz varsa hodri meydan! Yok kürdler konuşturulmazsa, onlara baskı uygulansa ki uygulanıyor, bu ortam böyle sürer gider, taki birileri çıkar iki tarafı da konuşturmaz hale getirir!

Türkü koruma kanunu var ama kürdü koruma kanunu yok! Türk kelimesine bir eleştiri getiremezsin ama gazetlerde, tv’lerde istediğin kadar kürde küfret, serbest! Kimi kime veya nereye şikayet edebilirsinki? Şikayet etsen ne yazar?

Yeri gelmişken bir de anımı yazayım. 
Askerde koğuşta namaz kılarken biri Allah’a küfretti, ben de 2-3 tokat vurdum. Adam astsubaya şikayet etti, Astsubaya giderken (astsubaz dindar biriydi) bana dediki ben sana ceza vermem, çünkü o suçlu ama, ama mesele albaya intikal ederse “ben namaz kılıyordum, benimle alay etti ben de Atatürk din ve vicdan hürriyeti var demiştir” deyince, adam Atatürk’ün de… diye küfretti, dayanamadim vurdum de!
– Niye Allah değilde Atatürk dediğimde
– Çünkü askeri kanunlarda Allah’a küfetmek suç değil, ama Atatürk’e küfretmek büyük suç!

Doğrusu herkes kendi alanında kürdlere zorbalık yapıyor ve kürdlerin yerine yazıyorlar, çiziyorlar, konuşuyorlar ve ahkam kesiyorlar! De haydi gelin bu zorba ortamda Kürd sorununu tartışın ve kürdlerin ne istediklerini anlayın ey zorbalar!
 
Şunu da hatırlatayım; tarihte güçsüzler güçlülerden, mazlumlar zalimlerden daha iyi anlar sorunları ve çözümlerini de, zorbalar kimi zaman bela kendilerini buluncaya kadar hiçbir şeyi görmezler, anlamazlar, dinlemezler, bela gelip çatınca da herşey elden gitmiş olur. Son zamanların zorba Saddam en bariz örneĝidir!..  

M.Nureddin Yekta
18.10.2007 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir