Türk Kürd kardeş midir!..

Beş yaşımdan beri kürdlerle türklerin kardeş olduĝunu duyuyorum. Biz, beşi kız ve en küçüĝü ben olmak üzere toplam 13 kardeşdik (biri öldü). Babam beni sürekli yanında meclislere götürürdü. Diyanet imamları türklerle kürdlerin kardeş olduĝunu söylerlerdi. Ben iyi anlamadıĝım için babama; „Baba, bu türklerle kürdler de bizim gibi mi kardeş? Onların da anaları babaları bir mi“ diye sorardım. Babam, gülerek „yok oĝlum, imam aynı dine inandıĝımız için kardeş olduĝumuzu söylüyor“ diye cevap verirdi. Ben yine anlamazdım, ama aklımca aptal yerine konulmamak için anlamış gibi yapardım. Aradan 45 yıl daha geçti ve ben hala nasıl kardeş olduĝumuzu anlamış deĝilim!
Nasıl mı? Gelin önce size gülümseyesiniz diye bir anımı anlatayım, sonra gülerek okumaya devam edelim.

Sanırım beş yıl önceydi, Almanya’nın bir kentinde eski bir müftünün (adını yazmak istemem zira hemen hemen hepinizin tanıdıĝı biri) misafiriydim. Öĝle namazını kılarken öyle picamayla ve aceleyle kıldı. Ben, „hocam siz namazı niçin kılıyorsunuz“ dedim. Nasıl yani diye sordu? Dedim yanı Allah için mi, kendin için mi? Ellerini açık bir şekilde yukarıya kaldırarak şaşkın bir şekilde dediki “vallah ne Allah için (çünkü O’na bir yararı olmuyor)  ne de kendim için (çünkü ben de bir yarar göremiyorum) kılıyorum, öyle küçükken kılmaya başladım, devam edip gidiyor, ben de niçin kıldıĝımı bilemiyorum.”
 
Sevgili kardeşlerim, yadırgamayın ama inanın şu 45 yılda ki ben de çok defa demişimdir ve onbinlerce defa duymuşumdur ki türklerle kürdler kardeştir ama, ben hala niçin ve nasıl ve nerde kardeş olduĝumuzu anlamış deĝilim! İsterseniz birlikte biraz açalım.
 
Biz ırk kardeşimiyiz? Elbette hayır, hiçbir kürd veya türk ırkta kardeş olduĝumuzu söylemez. Biz Ari ırkındanız, onlar ise Orta Asya’dan gelmiş, büyük ihtimalle bir Moĝol kabilesindendirler. (Kendileri Cengizhan’ın torunuyuz diyorlar, malum Cengizhan Moĝol İmparatoruĝunun kıralıydı)

Peki, biz kemalizmden mi kardeşiz? Sosyalizimden mi? Yoksa demokrasiden veya demokratik cumhuriyetten mi? Hepsine de gülerek hayır diye cevap vereceksiniz. O zaman geride bir tek kardeşlik kalıyor o da din kardeşliĝi!..

Peki din kardeşliĝi nedir?
Din kareşliĝi, Allah’a ve O’ndan gelen herşeye tam bir teslimiyet ile inanmaktır. Örneĝin Kuran’ın tümüne inanmaktır. Kendine istediĝi her şeyi, diĝer mümin kardeşi için de istemektir. Kuran’da iki ayeti kerime „ırkların, milletlerin deĝişik şekilde yaratılışları Allah’ın ayetlerinden birer ayet olduĝu ve insanların bir erkek ile bir dişiden (Adem ile Hawwa) yaratıldıkları ve dünyevi yaşamda herkesin eşit haklara sahip olduĝu“ (Rum/22, Hucurat/13) çok açık bir şekilde ifade etmektedir. Acaba bu iki toplumun yüzde kaçı bu ayetlerin hükmüne inanmaktadır? Bana göre toplumun çoĝu Allah’ın verdiĝi bu hakka itiraz etmektedirler. Siz kaç tane milliyetçi türk gördünüzki „kürdler de bizim gibi insandır ve onların da enaz türkler kadar her hakkı vardır“ demiştir? O zaman kardeşlik nerde kaldı?  Kaldıki müslüman olmayan kürdlerle türkler de vardır, onlar nasıl kardeş oluyorlar. Örneĝin milliyetçi türklerin hemen hemen hepsi şemanisttir, de buyrun onları müslüman ya da ezidi kürdlerle kardeş yapın!..

Bu kardeşlik lafları garib ve saf müslüman kürdleri kandırmak için söylüyorlar ve aslında söyleyenler de buna inanmıyor ama, benim zavallı kürdüm inanıyor. 20 yıl önce bunları söylediĝim zaman bizzat talebelerim bana itiraz ederlerdi, hocam iyisiniz ama galiba milliyetçisin? Neden? Çünkü ben, „ben kürdüm diyorum“ Bu lafı kürdlerden başka her kimse, hangi ırka mensup olursa olsun derse, miliyetçi olmaz, ama haşa! bir kürdün aĝzından çıkarsa ırkçı olur, dinden imandan çıkar!… Ama son yıllarda bazı talebelerim bana yazıp özür diliyorlar. Biz çok saftık, bilmiyorduk, bizi affet diyorlar. Ben de Allah sizi affetsin diyorum.

Hiç düşündünüz mü? Acaba milliyetçi türkler hangi kürdleri, yanı hangi sıfatlara haiz kürdleri kardeş kabul ediyorlar? Yani her kürd türklerle kardeş olmadıĝına göre!

Bunu da zaman zaman sözde teröre karşı yürüyüş yaparken söyledikleri sloganlara bakalım, hangi kürdlerle kardeş olduklarını anlarız. Ne diyorlar?

Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir. (PKKlılar ve sempatizanlarının kardeşliĝi gitti)

Türk kürt kardeştir, Barzani kalleştir (Bugün Kürdlerin enaz yarısı Barzanicidir, onların tabiriyle)

Türk Kürt kardeştir, Talabani kalleştir (Buyrun onlar da gitti)

Türk Kürt kardeştir bölücüler kalleştir. Bölücü kim? Ben kürdüm, benim de enaz sizin kadar her hakkım var, dilim, kültürüm, bayraĝım, devletim. İşte bunu diyen en büyük bölücü ve ihanetçi oluyormuş.  

Kim kaldı?
Aslında kürd olup ama aslını, kimliĝini, topraĝını, tarihini, dilini, kültürünü, inkar eden, bayaĝı bir menfaat için başkalarının kapısında kuyruk sallayan, basit, kişiliksiz, haramzade olan bir grup kaldı! İşte esas bunlara kardeş deniyor. Kimdir bunlar? Yani bu kardeşler!? Bunlar bazı sanaatkarlarla siyasetçiler ve bir kısım ticaret erbabı ve iş sahibi insanlardır. Şimdi bu tür insanlar, kendilerini dünya metaı karşısında satanlardır. Bunlar aslında ne kürde ne de türke kardeş olabilirler. Bunlar menfaat nerde varsa oraya giderler, makam nerde varsa oraya giderler. Bugün menfaatları icabı aslını inkar eder, yarın bu tarafta daha fazla menfaat umarsa hemen dönerler. Dün PKK’ya yardım ediyorlardı, şimdi mehmetciĝe! baĝışta bulunuyorlar. Ne diyelim onların türklerle kardeşlikleri hayırlı olsun, bize lazım deĝil!
 
Ben müslümanım ve hiçbir zaman inancımdan taviz vermem, kürd olduĝum kadarda müslümanım, benim için kürdlük cesed, islam ruhumdur, buna raĝmen acaba beni de kardeş kabul ederler mi? Hayır ne onlar ne de ben kardeş olduĝumuzu diyemeyiz, çünkü ben ancak Kuran’ın 6235 ayetine inananları din kardeşi olarak kabul ederim, ne yazikki bugüne dek çok az insana rastlayabildim. Onlar da kabul etmezler, çünkü onlara göre de ben bir terörist ve bölücüyüm!
 
Burada bir olayı daha anlatayım, uzadı yazı biliyorum ama okuyucu kardeşlerim baĝışlasınlar.

Yıl 1993’ün Haziran’ıydı. Müezzinim ile eşi şiddetli anlaşmazktan dolayı boşanma davası açmışlardı. Müzezzin beni şahid yazmıştı.  Muhakemeden bir iki gün önce kadın boşanma davasından vazgeçiyor ve şahidliĝimi reddediyor. Delil olarakta yine 93’ün Şubat ve Mart ayında gözaltına alınmam ve türk medyasında çıkan fotoĝraflarım! Konya Asliye Hukuk Mahkemesi „şahid bir terörist! olduĝu için hem benim şahidliĝimin reddine hem de davanın reddine karar veriyor.“ Şimdi böyle bir terörist ile türkler nasıl kardeş olsun!…..

Evet kardeşlerim kürdlerle türklerin nasıl kardeş olduklarını ben anlayamıyorum! Bana bir köle kadar bile deĝer biçmeyen insanlarla hiçbir inançta, hiçbir yerde, hiçbir zaman kardeş olamam, bu hangi ırka mensup olursa olsun!..

Birçok sorunun cevabı olarak son olarak ta şunu deyip konuyu kapatıyorum. Soruyorlar „sence kürdlerin sorunları nelerdir ve çözümü nedir? Bana göre bu meseleye yanlış bir isim veriyorlar. Dünya’da ve Ortadoĝu’da Kürd sorunu yoktur, Kurdistan sorunu vardır. Kürdlerin sorunları deĝil tek bir tane sorunu vardır o da Kurditstan sorunudur. Kurdistan’ı parçalayıp kendi aralarında bölenler ne zamanki kendi kendimizi idare etmemize izin verirlerse, işte o zaman hiçbir sorunumuz kalmaz.

Bana göre Kürdlerle diĝerleri sadece zoraki vatandaştırlar şimdilik. Eĝer kürdler referanduma gider ve referandumda arap, türk ve farslarla birlikte yaşamak tercih edilirse o zaman vatandaş oluruz, Yok ayrılmak tercih edilirse o zaman sadece komşu oluruz hepsi bu, ama şimdi zoraki vatandaşız, o kadar!.. Kardeşlik, birlik beraberlik gibi lafların hepsi boştur, kimse kendi kendini kandırmasın ve eĝer hala bunu anlamayanlar varsa hemen kükremesinler, biran önce gaflet uykusundan uyansınlar!

Saygılarımla 

M. Nûreddîn Yekta
21.10.2007

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir