T.C. Başbakanı Erdoĝan’ın kürd sorunu çözümü belli oldu

Daha bir ay önce Amed’de yaptıĝı konuşmasında „Geçmişte pek çok siyasi ve idari hata yapıldıĝını, Kürd sorununun bu milletin bir parçasının değil, hepsinin sorunu olduĝunu, Türkiye’de hangi sorun varsa onun çözümü için adresin kendileri olduĝunu, geçmişte yapılan hataları yok saymak büyük devletlere yakışmazmış, büyük devlet, hatalarını, sevaplarını masaya yatırma özgüvenine sahip devletmiş“ diyen Erdoĝan, AB ile müzakere sözünü aldıktan sonra sözlerinden çark etti. Gerçi biz Amed’deki konuşmasından ümit etmedik ve inanmadıkta!.
O zaman da yine bu sayfalarda yazmıştık „Erdoĝan sadece söylüyor öncekileri gibi, onun hiçbir çözümü yoktur“ diye. Ne yazıkki sözlerine inanan ve ona ümid baĝlayan insanlar da oldu, özellikle gözü yaşlı analar!.. Nasıl olsa koskoca bir Başbakan vede müslüman, verdiĝi sözü mutlaka tutar, bir başbakan yalan söylemez diye, ama maalesef söylediĝimiz gibi Sayın Erdoĝan’ın çözümü selefleri gibi çözümsüzlüktür.

Erdoĝan dün Siirt’te yaptıĝı konuşmasında şunları söyledi: „dünyanın neresine bakarsanız bakın, etnik farklılıklar zenginliktir ama üst kimliğin altında olduğu sürece” birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde aydınlık yarınlara gideceğiz. Gençlere sesleniyorum: Hiçbir zaman etnik ayrımcılığın bir parçası olmayacaksınız, her etnik unsur, etnik kimliğiyle anılacaktır. Bu alt kimliktir. Bunu birleştiren ise üst kimliktir. O da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır.”

Di gelin de ayıklayın pirincin taşını! Erdoĝan bey ne demek istiyor? Yani Türkiye’de ben türk deĝilim diyenler de var, ama onlar da türk olmak zorunda. Onları yine ikinci sınıf insan sayıyor, onlar ancak alt kimlikle kendilerini ifade edebileceklermiş, üst kimlik yine türk kimliĝi!.. Yine okullarımızda her sabah çocuklarımıza “türküm” dedirtilecek, yine varlıĝımız türk varlıĝına armaĝan edilecek, yine anadilimizle eĝitim yapamıyacĝız, peki bu nasıl çözüm?

Başbakan Kurdistan Bölgesi için bir iyilik te düşünmüyor deĝil!.. Çıkarttıkları mecburi hizmet yasasıyla öncelik Kurdistan’a verilecekmiş, yeni mezun doktorlar, öĝretmenler, hemşireler Kurdistan’a gönderilecekmiş! Kalabalık arasından bir grup “bir aylık doktor istemiyoruz” sözüne cevaben de “Sözleşmeli doktor yasasını çıkardık. Maalesef işlemedi. Şimdi mecburi hizmeti getirdik. Önceliği buralara veriyoruz. Ama istifa ediyorlar, bizim de zorlama gibi bir durumumuz yok” dedi.

Acemi öĝretmenler, iĝne yapmasını bilemeyen hemşireler, dinleme cihazından anlayamayan doktorlar dahi Kurdistan’a gitmek istemiyor ve Sayın Başbakan onları zorlayamıyoruz diyor! Bir hükumet “memleketim” dediĝi bir bölgeye doktor gönderemiyorsa, tecrübeli öĝretmen gönderemiyorsa, o hükumetin ve onun başı Başbakanın kürd sorununu nasıl çözeceĝini hep birlikte göreceĝiz!..

09.10.2005
M.Nureddin Yekta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir