Kürd Aydınlar İnsiyatifi

Kürd Aydınlar insiyatifi 8 Mayıs 2016 günü İstanbul’da İsmail Beşikçi vakfında ilk toplantısını yaptı. Hayırlı olsun diyor başarılar diliyorum.

Takriben 100’e yakın aydınımızın katıldıĝı ve benim gibi davetli oldukları halde katılamayan birçok aydınımızın olduĝunu da biliyorum.

Üç gündür yapılan toplantı ile ilgili yazı veya görsel bir bilgiye ulaşamadım. Gönül isterdiki orada yapılan tüm konuşmalar videoya alınıp kürd kamuoyu ile palaşılmış olsaydı.

Bu yüzden detaylı bir şekilde görüşümü ifade edemiyeceĝim ancak Kürd Aydınlar İnsiyatifi’nin:

1- Kürd Aydınlar İnsiyatifi her dine, mezhebe, siyasal görüşe eşit mesafede olmalı.

2- Kürd Aydınlar İnsiyatifi hiçbir partinin, kurumun, devletin güdümünde olmamalı. Hiçbir gücün gizli veya aşikar paravan kurumu olmamalı ve de o hale getirilmemeli.

3- Kürd Aydınlar İnsiyatifi, şahısların fikrine hizmet etmemeli, Kurdistani düşünce en temel amaç olmalıdır.

4- Kürd Aydınlar İnsiyatifi hiçbir şahıs, kurum, parti, dernek, siyasi düşünce v.s.yi hedef tahtasına oturtmamalı, ona (onlara) düşmanlık yapmamalıdır.

5- Kürd Aydınlar İnsiyatifi , ötekileştirici olmamalı, şu sahıs Apo’ya karşı, şu şahıs Barzani’ye karşı, şu şahıs falan mezhepten, şu şahıs, filan siyasi görüşten, şunlar çok keskin, şunlar çok dindar, şunlar çok mezhepçi v.s. bahanelerle kapıyı bazı kürdlere kapatmamalıdır.

5- Kürd Aydınlar İnsiyatifi’nin hedefi Baĝımsız Birleşik bir Kurdistan olmalı ve şu an itibariyle Kuzeyde enaz Federal bir statü, diĝer parçalarda da baĝımsızlıĝı düşünmeli ve tartşmalıdır.

6- Kürd Aydınlar İnsiyatifi içinde herkes yer alabilmeli, düşünceleri dinlenmeli, Kurdistani bir çizgi etrafında görüş birliĝine varılmalıdır.

Aksi takdirde Kürd Aydınlar İnsiyatifi ta baştan kaybetmiş olacak, diĝer bir sürü kurumlar gibi kısa bir zamanda daĝılacak ve etkisiz hale gelecektir.

Şimdilik acizane görüşlerim bunlardan ibarettir, ilerde daha detaylı konu üzerine egileceĝiz insallah!

Saygılarımla

M.Nureddin Yekta
10.05.2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir