Ulusal birlik mi dediniz?

İster sanalda ister reelde nerede bir kürd görürseniz ulusal birlik, tek parça, tek Kurdistan der durur.

İyi de ulusal birliĝi nasıl saĝlarız?

Bu soruyu da yine her kürde sorarsanız cevap aynıdır, benim parti, benim ideolojim, benim görüşüm, benim fikrim, benim serokum der!

Eĝer bu doĝru olsaydı, kürdlerin bu kadar bölünüp parçalanması mümkün olmazdı!

O zaman başka yol bulmak lazım ki bana göre:

Kürdlük ilk ve en önemli ortak payda olmalı!..

Sonra Ala renginin her dört parçada da kabul edilmesi, zira bugün dünyada resmen kürdleri temsil eden bayrak budur. Ama ilerde parçalar birleşir, Kurdistan Meclisi bayrak üzerinde deĝişiklik yapmak isterse deĝişebilir!  

Herkes kendi fikrinde, kendi dininde, kendi ideolojisinde kalsın buna okey dedik, ama kendi dini veya idelojisine saygılı olduĝu kadar diĝer kürdlerin de inancına saygılı olması gerekir!
Kürdlere bir hak talep ederken dünya konjuktürüne göre hareket etmelidir. Bulunduğu devletin şartlarını göz önünde bulundurmalıdır!

Halkının enaz %90 müslüman olan Kurdistan coĝrafyasında, kürd siyasi, basın ve entellektüel çevresinde ençok saldırıya uĝrayan dinimiz islamdır. Ömür boyu kendisini dinliyecek on kişi bulamayanların özel sayfalarında veya dergi, gazete ve sitelerinde ikidebir müslümana ve islama saldıranlarla nasıl birlik saĝlanırki? Her cuma günü milyonların camilerde diz çöküp alimleri nasıl dinlediklerini görmezler mi?

Kendileri inanmayabilir, saygı duyarız ama unutmasınlarki biz de kendilerinden dinimize, Peygamberimize ve inancımıza saygı bekliyoruz.

Halkım için çalışıyorum diyenleri, en başta bu halkın deĝer yargılarına saygıya davet ediyorum.

Ulusal birlik herkesin kendi ideolojisini ön plana çıkarmadan, diĝer kürdlerin de inancına, ideolojisine saygı duyarak kürdler arası birlikten saĝlanır, yoksa müslüman kürdler diĝer kürdleri bırakarak başka milletlerle birlik oluştursa, soyalist kürdlerin diĝer kürdleri bırakıp türk soluyla birleşme hakkını doĝurur! Hakeza kemalist kürdler de diĝer kürdleri bırakıp türk kemalistleriyle birlik oluyorlarsa, müslüman kürdlerin de türk müslümanıyla birlik olma yolunu açar ve o hakkı verir. Türk sol partileriyle, marjinal solla, CHP ile bir araya gelen sosyalist ve kemalist kürdlerin AKP ile birlikte olan kürdlere sitem etme hakkı olmaz!

Kısaca özetlersek “eĝer amacınız kürd ulusal birlikse herkes herkese saygı duysun bir araya gelsin, yok eĝer amaç ulusalcılıĝı kullanarak halkı yüzde/90 müslüman kürdün dinine saldırmak, dini ortadan kaldırmak ve iki yüzlü davranıp sinsice düşmanlık yapmaksa kusura bakmayın o zaman herkes yoluna!

Saygılarımla

M.Nureddin Yekta
04.10.2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir